KraQA #1

Witajcie,

Na samym początku chcemy gorąco podziękować za Waszą liczną obecność na naszym pierwszym spotkaniu. Patrząc na Wasze zapisy na naszym MeetUpie spodziewaliśmy się sporej grupy entuzjastów testowania, ale nie przewidywaliśmy że stawi się chyba każdy z zapowiedzianych uczestników! Przytulna sala na pokładzie nadwiślańskiej Barki Alrina wypełniona była szczelnie od pierwszej minuty, punkt 18:00. Nie zostało chyba ani jedno puste miejsce 🙂

„Na każdym zebraniu jest taka sytuacja, że ktoś musi zacząć pierwszy” (cytując klasyka, jak to uczynił Darek). Jak przystało na gospodarzy  – wypełniliśmy swój przyjemny obowiązek i spotkanie rozpoczęliśmy od przedstawienia naszych własnych wizji i oczekiwań wobec KraQA. Jak wspomnieliśmy – ten pomysł to dopiero zalążek czegoś, co z Waszą pomocą mamy nadzieję rozwinąć w fajną wspólnotę. Dla każdego z nas to coś nieco innego: okazja do spotkania starych znajomych, poznania nowych trendów, narzędzi, wymiany doświadczeń, zdobycia kontaktów czy po prostu wypicia piwa. Podkreślamy tu jednak otwartą fromułę – każdy, kto tylko ma ochotę coś ciekawego zaprezentować, albo wziąć czynny udział w organizacji – znajdzie dla siebie jakieś miejsce. To od Was, Waszych oczekiwań i głosów (które część z Was wyraziła w ankiecie – wyniki na końcu posta) zależy jak KraQA będzie wyglądać i jaką ścieżką przebiegnie jej rozwój. Zawsze możecie do nas napisać.

W roli pierwszego mówcy wystąpił Radek Smilgin (testerzy.pl) przedstawiając jak powinny wyglądać „Testy eksploracyjne w sesjach”. Podkreślił on szczególną rolę tego rodzaju testów w poznawaniu aplikacji i znajdywaniu defektów nie do odkrycia innymi, systematycznymi i „książkowymi” metodami. Pomimo swobodnej formuły tego rodzaju testowania – Radek położył bardzo duży nacisk na określenie celu (w maksymalnie 160 znakach), ram czasowych (30-120 minut testu z min. 60% czasu poświęconego na samą eksplorację) oraz ponad wszystko koncentrację i odcięcie od wszystkich pozostałych zajęć. Przyznam, że podszedłem nieco sceptycznie do tak radykalnego wymogu, ale przez ubiegły tydzień odbyłem dwie takie sesje i z czystym sercem mogę to polecić. Skupienie uwagi tylko i wyłącznie na testowanym sofcie nawet przez godzinę nie jest wcale takie łatwe – ale przynosi dobre rezultaty i nie wymaga nieustannego wypełniania logów.

Drugi z prezentowanych tematów przedstawiony przez Artura Górskiego (Motorola Solutions) brzmiał: „Czy jesteśmy w stanie śledzić wynik skuteczności testowania?”. W swojej prezentacji Artur opisał metodę polegającą na śledzeniu pewnego arbitralnie wybranego czynnika skuteczności testów (procentowa ilość defektów znaleziona przed oddaniem do użytkownika końcowego) w zależności od czterech wejściowych parametrów charakterystycznych dla danego projektu, wśród których największą rolę zdają się odgrywać: wielkość zespołu oraz stopień niezależności testerów. Z porównania trzech przedstawionych projektów (zdaniem autora) można wysnuć wniosek, że zmniejszenie wielkości zespołu oraz użycie niezależnego zespołu testerów dają najlepsze wyniki skuteczności testów. Prezentacja i przedstawione wyniki wzbudziły sporą dyskusje wśród słuchaczy, która toczyła się jeszcze długo po zakończeniu części oficjalnej.

A skoro już o tym wspomniałem, to muszę przyznać że miło było popatrzeć na kilkadziesiąt osób, które jeszcze długo po zakończeniu spotkania prowadziły rozmowy. Czy to towarzyskie, czy zawodowe – uważam to niewątpliwie za sukces i pierwszy spełniony cel KraQA. Piszący te słowa opuszczał Barkę ok. 21:00 i nadal nie zapowiadało się na rychły koniec.

Wyniki ankiet

Poprosiliśmy Was za pośrednictwem MeetUp, abyście wyrazili swoje opinie po spotkaniu w formie krótkiej ankiety. Odpowiedziało na nią 40 osób, a wyniki są dla równie pozytywne, co inspirujące. W pytaniach o ocenę przyjęliśmy skalę 1-5.

Barka i prezentacje

Wszystkim z ankietowanych podobało się na Barce. 77% z Was dała jej „czwórkę”, a pozostałe 23% – „piątkę”. Obie prezentacje także zostały przez Was dobrze ocenione, przy czym pierwsza (Radka) miała trochę więcej entuzjastów.

W jakim celu będziesz uczestniczyć w KraQA

Screen Shot 2014-03-01 at 11.59.56 AM

Tutaj wyniki są bardzo wyrównane. Głównymi powodami uczestnictwa w KraQA są: poszerzenie wiedzy i wymiana doświadczeń, ale  także (co cieszy!) poznanie nowych ludzi. Inne podane przez Was odpowiedzi to: poznanie rynku pracy (ważny temat, który na pewno poruszymy niebawem), motywacja i inspiracja (tak!) oraz spotkanie starych znajomych (co niektórym chyba już się udało 🙂

Jakie tematy prezentacji na KraQA byłyby dla Ciebie interesujące?

Odpowiedzi na to pytanie pozostawiliśmy otwarte. I dzięki temu pojawiło się prawdziwe spektrum interesujących, wartych poruszenia tematów. Pojawiły się w dużej mierze te duże i popularne: automatyzacja testów, narzędzia (JMeter, Git, Jenkins, Maven, etc.), testowanie w agile, unit testing, testowanie aplikacji mobilnych. Ale są też tematy mniej ograne, ale niewątpliwie warte uwagi: FAQ dla początkujących, porównanie testów w korporacjach vs. małe/średnie firmy oraz problemy które tester może napotkać na swojej drodze. Te ostatnie są doskonałym polem dla wymiany prawdziwych przykładów i doświadczeń z życia.

Jak często powinniśmy się spotykać w ramach KraQA? Czy chciał(a)byś w przyszłości zaprezentować coś na spotkaniu?

Tutaj comiesięczne spotkania mają miażdżącą przewagę. Słusznie jednak kilka osób zauważyło, że taka forma może szybko się wypalić, dlatego już szukamy pomysłu jak nie zmniejszać częstotliwości, ale nie zrobić z naszej inicjatywy konferencji czy nudnego wykładu:)

Screen Shot 2014-03-01 at 12.00.14 PM

Jest także wśród nas kilku potencjalnych prezentujących, piszcie do nas w tej sprawie!

Ogólna ocena spotkania i uwagi

Dostaliśmy tutaj bardzo mocną „czwórkę z plusem”, dzięki! Myślimy, że to głównie zasługa uczestników, ale miło nam przeczytać kilka miłych słów. Wśród uwag pojawiło się kilka bardzo ważnych: prosicie o lepszą moderację spotkania i dyskusji, używanie mikrofonu (siedzący z tyłu nie słyszeli dokładnie) i drugi mikrofon dla pytających oraz sugerujecie mniej emocjonalny wydźwięk komentarzy. Absolutnie się z tym zgadzamy, chcieliśmy jednak pozwolić rzeczom się dziać i oddać Wam głos co do kierunku i konwencji. Cieszy, że pojawiły się też głosy takie jak: „więcej rodzajów piwa” albo „more girls”. Przyjmujemy to z milczącą aprobatą! Są też pojedyncze głosy od uczestników oczekujących stricte profesjonalnych tematów i wysokiego poziomu zaawansowania podejmowanych tematów – tych niestety musimy rozczarować, gdyż nie chcemy robić z KraQA panelu zawodowego dla specjalistów, a raczej miejsce dla wszystkich otwartych na testowanie umysłów. Co nie oznacza, że nie pojawią się także tematy trudne czy niszowe!