KraQA #11

Prezentacja Michała Deca z firmy Codewise „Testowanie systemów opartych na Amazon Cloud Computing” oraz możliwość przetestowania różnych rodzajów piwa przyciągnęły na barkę ponad 80 osób.

Michał krótko przedstawił produkt nad którego rozwojem pracuje – system do marketingu afiliacyjnego, który musi obsłużyć do 3500 transakcji na sekundę, pracuje na ponad 50 serwerach i generuje dziesiątki gigabajtów danych i logów każdego dnia.

Platforma na której oparty jest ten system to Amazon Webservices, a jego architektura to tzw. mikroserwisy – duża ilość wydzielonych komponentów realizujących konkretną funkcjonalność i komunikujących się między sobą.

Jak można się domyśleć, testowanie tego typu systemu jest sporym wyzwaniem ;). Trudno sobie z nim poradzić bez znajomości budowy aplikacji i umiejętności programowania. Główna praca Michała i jego kolegów polega więc na tworzeniu kodu, który pozwoli programistom testować ich kod. Trzeba więc m.in. rozumieć jak działają JSONy, które hasają sobie po RESTcie…

Końcowa część prezentacji Michała dotyczyła testowania systemów na produkcji i wcale nie chodziło tu o testerski dowcip z brodą, ale o bardzo ważny aspekt zapewniania jakości!

Prezentacja zadowoliła chyba największych geeków wśród testerów, a mniej zaawansowanych technicznie wprowadziła w tematykę rozproszonych systemów wysokiej dostępności. Nie zabrakło przykładowych kawałków kodu oraz dobrych praktyk i rad dotyczących definiowania strategii testowej i wykorzystania ciekawych narzędzi o intrygujących nazwach. Jednym słowem – dla każdego coś ciekawego, o czym świadczy duża ilość pytań zadanych przez publiczność na koniec wystąpienia Michała.

Serdeczne dzięki dla prezentera i wszystkich słuchaczy, szczególnie tych którzy zostali po prezentacji aby posiedzieć sobie przy testerskim piwku – to dzięki Wam KraQA żyje i ma się dobrze!

PS. Poniżej materiały z prezentacji, a może i mała niespodzianka dla tych, którzy (podobnie jak jednoręki tymczasowo Adrian) dotrzeć nie mogli:)