KraQA #14

Zwinnie, automatycznie, przez chwilę medytacyjnie i z nutą rywalizacji – tak było podczas ubiegłotygodniowego KraQA obdarzonego numerkiem 14 (czas nieubłaganie leci:). Pierwszą połowę spotkania wypełniły trzy prezentacje (a właściwie Prezenterka i dwaj Prezenterzy) konkurujący o wejściówkę na A&A Days 2015.

Natalia opowiedziała o tym w jaki sposób w Jej firmie zespół przeszedł od stanu w którym testy były ostatnim etapem po developmencie przez zrównoleglenie tych działań aż do funkcjonującego sprawnie ATDD (Acceptance Test Driven Development).

Szymon z kolei zaprezentował studium przypadku z własnej pracy gdzie na co dzień stosuje się metodykę agile i z pomocą dobrej komunikacji, regularnych spotkań i nieustannego dążenia do jak najlepszych praktyk udaje się nieustannie usprawniać proces tworzenia oprogramowania.
DSC_0663Na koniec Aleksander uraczył nas dosyć zaskakującym i niecodziennym spojrzeniem na pracę i jej efektywność. Pokazał prostą metodę opartą o mindfulness i pracę z oddechem, która pozwala w znaczący sposób poprawić koncentrację i efektywność pracy. Od tego wszystkiego w pewnym momencie powyrastały nam nawet ogony:)

Poziom prezentacji, ciekawe tematy i naprawdę dobry sposób przedstawienia zasługują na ogromne oklaski. Warto wspomnieć, że przy okazji konkursowych zmagań miał też swój debiut nasz pakiet DUPQA, z którego postanowiła skorzystać jedna z prezentujących osób. Tak więc pierwsze koty za… DUPQA, a nasza akcja pomocy w doskonaleniu umiejętności prezenterskich QA czeka na kolejnych śmiałków – możesz być to Ty!

I najważniejsze, czyli wynik: Głosami uczestników zwyciężyła Natalia Szydłak, gratulujemy!

Drugie oblicze spotkania to prezentacja Magdaleny Rabiej z firmy Motorola Solutions. Była to krótka opowieść o tym, jak można sprytnie zastosować metodykę scrum w zespole testerskim (który nie dostarcza żadnego „produktu” poza… testami:). W zgrabnej formie Prezenterka wprowadziła nas w temat problemów na jakie natknęła się jako nowy team leader w swojej firmie dostarczającej specjalistyczne rozwiązania telekomunikacyjne dla służb ratunkowych, wojska, policji itd. Magda postanowiła odważnie i radykalnie zmienić dotychczasowe podejście do testów i planowania redukując „papierkologię” i dając swojemu zespołowi testerskiemu więcej wolności i czasu na prawdziwe testy. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, choć nie obyło się bez transformacyjnego poślizgu. Mimo opóźnienia release wypalił, a Klienci ponoć do dziś nie zgłosili uwag. Pozazdrościć:)