KraQA #16

Pierwsze w nowym roku spotkanie (a szesnaste w historii KraQA!) odbyliśmy 12 stycznia, jak to zwykle bywa –  na pokładzie Barki, a swój temat „Testy Mutacyjne – czy jesteś pewien, że Twoje testy działają jak powinny?” zaprezentował Mateusz Bryła z Motorola Solutions.

Uczestnicy zetknęli się tym razem z tematyką testów mutacyjnych – sprytnej metody wspomagającej testy jednostkowe. Polega ona na modyfikacji kodu aplikacji według zadanych reguł (np. zmiana operatorów logicznych, usunięcie metod typu void, etc.) a następnie uruchomieniu zestawu testów jednostkowych które dotyczą tej metody. Jeśli nasz kod został poprawnie pokryty testami jednostkowymi, przynajmniej jeden z istniejących testów powinien przejść w status ‚fail’.

Prowadzący zaprezentował nam genezę tej metody, wywodzącej się z lat 70. XX wieku jednak w tamtych czasach komputery były za mało wydajne na jej dobre zastosowanie. Następnie omówił ideę testów mutacyjnych i zaprezentował 3 przykłady „z życia” w których to udało się Mateuszowi wykryć defekt przed wypuszczeniem wersji do klienta. Na koniec mieliśmy okazję zobaczyć testy mutacyjne w akcji i to, jak framework  radzi sobie z wykrywaniem „survivors”, czyli potencjalnych metod, zawierających błędy (na podstawie analizy wyników testów jednostkowych). Prezentacja była zwięzła, profesjonalnie przygotowana i bogata w treść. Dzięki, Mateusz!

Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, po prezentacji Mateusza mogliśmy obejrzeć webinarium naszego zaprzyjaźnionego portalu Testuj.pl prowadzoną przez jednego z naszych Prezenterów – Jacka Okrojka. Wprowadził nas w temat testów JMeter od podstaw – merytorycznie, systematycznie i z polotem, świetna robota Jacku!