KraQA #17

We wtorek, 23 lutego 2016, odbyło się kolejne (już 17.) spotkanie KraQA. Niedługo nasza symboliczna osiemnastka, a tymczasem gwiazdą wieczoru był Maciej Bryłka z firmy Guidewire Software.

Na to spotkanie zapisała się rekordowa liczba osób. KraQA zostało wybrane po raz drugi najlepszą lokalną inicjatywą testerską w głosowaniu portalu Testerzy.pl, więc mamy nadzieję że zwiększająca się ilość uczestników nie tylko to potwierdza, ale zwiastuje kolejne sukcesy. Co ciekawe, pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, ilość osób zapisanych przełożyła się na ich obecność i po raz pierwszy w historii nasz gość miał okazję mówić do pełnej sali, na której nie było już wolnych miejsc.

Tematem prezentacji było BDD, czyli Behavior-Driven Development. Maciej rozpoczął od wprowadzenia teoretycznego, podczas którego okazało się, że nawet przeczytanie trzech książek na ten temat nie pozwala w pełni zdefiniować czym właściwie jest BDD. Wiadomo natomiast, że jest to podejście wywodzące się z TDD, które stawia nacisk na mocną współpracę pomiędzy developmentem a biznesem.

Podczas części teoretycznej zapoznaliśmy się nie tylko z teorią BDD oraz przykładowymi narzędziami, ale także z typowymi problemami, jakie możemy napotkać przy wdrażaniu metodyki BDD oraz z ryzykiem, które temu towarzyszy. Prowadzący pokazał również, że przy tym podejściu niezbędne jest większe zaangażowanie biznesu, wysiłki te owocują lepszej jakości oprogramowaniem. Później mieliśmy okazję zobaczyć jak BDD wygląda w praktyce: Maciej na naszych oczach pisał testy w języku Python przy użyciu Behave (tutaj muszę okazać Maciejowi szacunek za to, jak sprawnie używał VIM-a) i razem z nami je refaktorował. Pokazał nam także, że składni Gherkina można używać po polsku, czego ja osobiście do tej pory w IT nie widziałem 😉 Zaprosił również uczestników spotkania na warsztaty z pisania testów w BDD, które odbędą się pod koniec marca. Jeżeli ktoś z Was o tym myśli to radzę od razu się zapisać, miejsc jest niewiele i ubywa ich w szybkim tempie.

Po podsumowaniu Maciej odpowiedział na tradycyjne pytania od publiczności, kończąc swoją prezentację. Brawo, świetna robota! I w ten sposób kolejne spotkanie na Barce Arlina przeszło do historii, zapraszamy na kolejne w marcu. Do zobaczenia!

Artur