KraQA #18

Nasze kolejne (już 18!) spotkanie lokalnych testerów i testerek przebiegło w świetnej atmosferze, choć przyciągnęło nieco mniejszą niż zwykle liczbę słuchaczy. Tym razem gwiazdą wieczoru był Łukasz Pożarlik z firmy AVSystem, który przedstawił temat ‘Interoperability testing – wstęp do zagadnień testowania zgodności systemów’.

Autor prezentacji na co dzień pracuje w zespole zajmującym się testowaniem protokołów
i urządzeń wykorzystywanych przez największych dostawców Internetu na całym świecie do sterowania domowymi urządzeniami sieciowymi, takimi jak: routery Wi-Fi, telefony VoIP i wiele innych. Większość tego typu komunikacji możliwa jest dzięki protokołowi CWMP, który specyfikuje norma TR-069. Numer tego dokumentu wywołał kilka branżowych żartów, dlatego nieobecni mają czego żałować. 😉

Kwestia testowania urządzeń fizycznych jest mało znana i rozpowszechniona, więc prezentacja była ciekawa i świeża dla słuchaczy. Autor warstwa po warstwie przedstawiał najważniejsze wyzwania związane z testami międzyoperacyjności (Interoperability Testing), które zahaczają o zyskującą na popularności dziedzinę Internet of Things (IoT). Jak mogliśmy usłyszeć, defektów można spodziewać się niemal wszędzie, wliczając w to choćby: niepoprawne schematy plików XML, brak walidacji certyfikatów bezpieczeństwa i przypadkowe resety ujawniające się w testach długowieczności.

Choć temat był trudny i daleki od dziedziny testów web znanej większości testerów, Łukasz zdołał go przedstawić w interesujący i jasny sposób.

Tymczasem już w maju zapraszamy na pierwszy anglojęzyczny KraQA. Szczegóły podamy już w najbliższy poniedziałek. Będzie się działo! 🙂