KraQA #20

Po ponad 2 latach mieliśmy okazję świętować mały jubileusz. W roli Prelegenta na 20. KraQA pojawił się Łukasz Rosłonek, pracujący w Allegro.

Równolegle ze spotkaniem odbywał się Unconf i mecz reprezentacji, a jakby tego było mało – pogoda zachęcała do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a mimo to uczestnicy dopisali. Naliczyłem 78 osób, które postanowiły spędzić czas przy piwie na Barce, jednocześnie słuchając prezentacji o testowaniu w środowisku mikroserwisów.

Po przedstawieniu siebie i swojego bloga (http://testdetective.com/), Łukasz streścił jak wygląda typowa aplikacja RESTowa i porównał ją z tradycyjnymi monolitami, które funkcjonują do dzisiaj w wielu firmach.
Autor zajmuje się nie tylko testami ale i programowaniem, więc szybko przeszliśmy od narzędzi testowych i frameworków do testów automatycznych. Dużą uwagę przywiązywał do zagadnienia mockowania (tworzenia “zaślepek” testowych). Dowiedzieliśmy się również o zasadzie „dwóch pizz”, o której powinno się pamiętać przy pracy nad mikroserwisami – mikroserwis powinno dać się przepisć w czasie potrzebnym na zjedzenie dwóch pizz. Między wierszami Łukasz wyjaśniał, jak wygląda codzienność w pracy w znanym nam wszystkim portalu.

Po zakończonej prezentacji (nagrodzonej gromkimi brawami 😉 ) nadeszła pora na tradycyjne Q&A. Łukasz odpowiedział na naprawdę sporą liczbę pytań, do tego zostawił namiary na siebie gdyby ktoś potrzebował kontaktu w przyszłości. Prezentacja była naprawdę bardzo dobra, dotycząca kwestii które w najbliższej przyszłości prawdopodobnie będą udziałem sporej części rynku wytwarzania oprogramowania, więc kolejny raz spotkanie KraQA okazało się świetnym wyborem i każdy, kto je opuścił, powinien żałować!

Przed prezentacją przypomnieliśmy o naszej grupie na LinkedIn, na której można dyskutować o prezentacjach i zadawać pytania. Jeżeli chcecie być na bieżąco, a po spotkaniach mieć kontakt z mówcami, to zapraszamy: LinkedIn!

To była ostatnia prezentacja przed przerwą wakacyjną. Do zobaczenia po wakacjach! 🙂