KraQA #23

W typowym jak na KraQA miejscu, czyli na Barce, lecz w nietypowym dniu, bo w poniedziałek, mieliśmy okazję oglądać prezentacje na 23 spotkaniu naszej lokalnej grupy. Tym razem 70 osób postanowiło posłuchać prezentacji o mniej znanym wśród testerów temacie (lecz z wielkimi szansami na rozwój w przyszłości), jakim było „Testowanie w świecie IoT” o którym opowiadali Tomasz Janiszewski oraz Dawid Pacia.

Kolejny raz przypominaliśmy o możliwości śledzenia informacji o KraQA na naszym profilu na Facebooku i grupie na portalu Linkedin, mamy nadzieję, że  już znacie te miejsca i na pewno nie przegapicie żadnego spotkania z powodu braku informacji 🙂

Po wprowadzeniu do tematyki IoT, Tomasz i Dawid opowiadali o tym, jak wyglądało wdrażanie testów do organizacji, która się tym tematem zajmuje. Każdy na sali miał okazję przetestować przełącznik do żarówek, które przez większość prezentacji zmieniały kolor na stoliku obok naszych prezenterów. Na przykładzie żarówek była też pokazana automatyzacja i opowiedzenie o tym, jakim dużym była wyzwaniem. Te żarówki, które ‘tylko’ świecą i zmieniają kolor, były na tyle skomplikowane w automatyzacji, że oprócz umiejętności programowania w  języku Python, należało się wykazać znajomością elektroniki, sieci komputerowych oraz technik przetwarzania obrazu. Naszym zdaniem – świetny przykład na to, jak testowanie robi się coraz bardziej skomplikowane i wymagające w XXI wieku. Większość prezentacji była mocno techniczna, ale prowadzący opowiedzieli też o procesie wytwarzania oprogramowania, który opierał się na frameworku Scrum, w którym pracował również osobny zespół testowy. Podkreślili tym samym, że organizacja pracy jest również bardzo istotna w rozwoju skomplikowanych produktów.

Prowadzący pokazali wiele problemów, z jakimi można się spotkać podczas testowania IoT, co mocno zainteresowało zgromadzonych na sali, czego wynikiem była długa seria pytań do Tomasza i Dawida po zakończeniu prezentacji. Jeszcze długo po prezentacji część słuchaczy dyskutowała przy piwie na tematy zarówno techniczne jak i procesowe.


Dziękujemy Dawidowi i Tomaszowi za bardzo ciekawą prezentację, dziękujemy również wszystkim osobom, które miały czas i ochotę wysłuchać prezentacji na 23 KraQA. Zapraszamy na kolejne spotkania!


Zespół KraQA.