KraQA #25

Na 25 spotkanie KraQA zapisała się bardzo duża ilość ludzi. Chyba to niespodziewany powrót zimy sprawił, że sala nie była przepełniona, jednak mimo niesprzyjających warunków na Barce pojawiło się sporo żądnych wiedzy testerów. Tym razem mieliśmy okazję posłuchać prezentacji „Do działa! Testy wydajnościowe w Gatling.” wygłoszonej przez Daniela Żelechowskiego z firmy SoInteractive.

Daniel rozpoczął od przedstawienia siebie i wyjaśnieniu, w jaki sposób jego dotychczasowe doświadczenie pomaga mu w jego aktualnej pracy. Pokazał nam również piramidę testów i to, jak wygląda w praktyce w SoInteractive oraz wyjaśnił, co to jest grywalizacja i jakie korzyści biznesowe można dzięki niej osiągnąć.

Po krótkim wprowadzeniu, dostaliśmy obiecaną porcję technicznej wiedzy. Prowadzący wyjaśnił wszystkim pojęcia związane z mikroserwisami i opowiedział, dlaczego testowanie ich w sposób niefunkcjonalny jest ważne. Zajął się później główną charakterystyką wieczoru, czyli wydajnością. Mieliśmy okazję zobaczyć krok po kroku, jak powstają testy, na przykładzie ‘serwisu’ REST który robi kawę w kawiarni. Stopniowo zwiększaliśmy ilość funkcji i użytkowników i obserwowaliśmy wyniki. Daniel zaprezentował zarówno testy obciążeniowe jak i przeciążeniowe. Wszystkiemu towarzyszyła spora ilość kodu wyświetlona na ekranie. Mieliśmy również okazję zobaczyć raporty generowane przez Gatling i posłuchać o ich interpretacji. Pod koniec prezentacji odbył się mały pojedynek – prezentowane narzędzie zostało zestawione z JMeter. Daniel przedstawił plusy i minusy obydwu aplikacji, dzięki czemu każdy mógł samodzielnie stwierdzić, którą z nich lepiej zastosować we własnym projekcie.

Po prezentacji odbyła się tradycyjna runda pytań, z której wywiązały się kolejne dyskusje, które trwały jeszcze jakiś czas przy smaku pysznego, barkowego piwa. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami i zapraszamy na nasze kolejne spotkanie!