KraQA #28

Na 28 KraQA mieliśmy okazję posłuchać kogoś, dzięki komu odbyło się poprzednie 27 spotkań. Tomasz Bonior (jeden z „Ojców Założycieli” naszego meetupu) postanowił zaprezentować swoją wiedzę i wspomóc doświadczeniem tych, którzy chcieliby zacząć uczyć się automatyzacji. Sam tytuł prezentacji, czyli „Cel: Automatyzacja” nie zostawił złudzeń, do kogo będzie skierowana prelekcja. Na Barce zebrało się wiele głodnych wiedzy testerów, którzy zastanawiali się czy na pewno jest to ścieżka dla nich.

Zaczęliśmy od przypomnienia, czym naprawdę jest automatyzacja oraz od tego, co pcha ludzi w tym kierunku. Tomek sam przyznał, że jest zwolennikiem liczb, więc przedstawił twarde dane na temat aktualnego rynku pracy, przy okazji prostując niektóre stwierdzenia, które aktualnie są niesłusznie nadużywane. Najbardziej dostało się testerom automatycznym, a teraz każdy pamięta, że powinniśmy mówić o programistach testów :). I o takim właśnie stanowisku była następna część prezentacji, uczestnicy wysłuchali tego, jak rzeczywiście wygląda praca takiej osoby w różnych firmach. Mogliśmy też się dowiedzieć, dlaczego automatyzacja jest opłacalna oraz poznać sytuacje, które odstępują od tej reguły i testów automatycznych się nie pisze.

Kolejna część prezentacji była poświęcona zdobywaniu wiedzy o pisaniu „automatów”. Tomasz przedstawił rys historyczny oraz daty powstawania niektórych narzędzi. Później prowadzący bardzo szczegółowo omówił dostępne źródła wiedzy. Nie ukrywał, że najlepiej poznawać nowości z pomocą kolegów, jednak nie zapomniał też o studiach, książkach, Internecie i kursach. Ta część prezentacji wywołała kilka krótszych dyskusji. Na zakończenie, nastała tradycyjna sesja pytań od publiczności, na które Tomek chętnie odpowiadał. Po wszystkim można było przy różnych napojach porozmawiać z innymi testerami (oczywiście napojów w trakcie też nie zabrakło!) a następnie wyjść i z utęsknieniem czekać na kolejne KraQA, o którym informacje podamy już niedługo.