KraQA #29

JavaScript w dalszym ciągu podbija świat. Powstaje co raz więcej nowych frameworków i bibliotek, których używają programiści, a my, testerzy, musimy wiedzieć, jak za tymi zmianami nadążyć. We wtorek 23 stycznia, mieliśmy okazję posłuchać Wojtka Czyżyckiego i Tomka Suwaja, jak można zorganizować testy automatyczne aplikacji, napisanej w ReactJS, przy pomocy Enzyme.

Na początku goście z Grand Parade opowiedzieli jak ich testy były zorganizowane wcześniej, wskazali słabe podejścia zarówno w strefie pisania testów automatycznych, jak i organizacji codziennej pracy. Opowiedzieli następnie o transformacji jaką przeszli, gdy zaczęli pracować w Scrumie, oraz jak im to pomogło w pracy nad testami automatycznymi. Ich celem było zmiana odwróconej piramidy testów na wersję „książkową”. Tomek i Wojtek pokazali nam przykładowy kod testów, opowiadali jak są zorganizowane testy na różnych poziomach i jakich narzędzi do tego używają. Okazało się, że jak na Scrumowy zespół przystało, programiści pomagają im w pisaniu testów i również dbają o jakość już od pojedynczego komponentu. Jako, że projekt jest w trakcie realizacji, zobaczyliśmy wykresy dla stanu aktualnego oraz prognozy na przyszłość. Mieliśmy okazję widzieć również porównanie czasowe dla obu podejść, co pokazało jak praca chłopaków pomogła programistom w szybszym dostarczaniu oprogramowania o wysokiej jakości.

Po prezentacji nasi prowadzący odpowiedzieli na pytania, z czego część z nich była bardzo szczegółowa, dzięki czemu słuchacze nie mogli czuć, że coś ich ominęło lub czegoś nie rozumieją do końca. Po sesji pytań zostaliśmy na Barce Alrina na wyjątkowo długą sesję networkingową, a my sami spędziliśmy grubo ponad godzinę obmyślając plany KraQA na najbliższy czas, m.in. trzecią edycję SkładQA!

Na zakończenie prośba. Co roku testerzy.pl organizują głosowanie na najważniejsze wydarzenie testerskie.

Prosimy o wsparcie KraQA, SkładQA i ChmurQA w głosowaniu na stronie: http://testerzy.pl/wiesci-ze-swiata-testerow/najwazniejsze-wydarzenie-testerskie-2017-r-glosowanie