KraQA #3

To było zdecydowanie najbardziej emocjonujące ( i najdłuższe!) z naszych dotychczasowych spotkań. Było jak w dobrym filmie: emocje, kontrowersje, sporo „mięcha”, moment grozy i długie rozmowy w przygaszonym świetle (zabrakło tylko napisów końcowych:). A wszystko to za sprawą naszych „automatyków” – czyli naszych prezenterów z Base CRM i Lumesse. Zaprezentowali oni dwa odmienne (językowo i koncepcyjnie) spojrzenia na interfejs do automatyzacji testów aplikacji webowych. Sala znów wypełniona prawie do końca – to bardzo cieszy, a pomimo że spotkanie trwało ponad 3 godziny – sporo osób zostało do samego końca.

Trudno relacjonować tak specjalistyczne prezentacje (sami prezenterzy określili zawartość jako „mięsną” – trafnie), dlatego wspomnę o nich tylko w zarysie. Szymon i Tomek z Base CRM przedstawili nam nowe spojrzenie na rolę testera/QA. Szymon opowiedział o tym, jak w ich firmie QA i UX przecina się i tworzy nową rolę jaką jest UX Guard. Osoba ta ma nie tylko testować aplikację pod kątem bugów, ale także wpływa realnie na jej kształt spoglądając przez pryzmat UX. W drugiej części prezentacji Tomek uzupełnił ten obraz o urywki kodu i prezentację idei Page Object Patterns na przykładzie Ruby, Rspec, Watir wzbogaconego o kilka przydatnych gemów.

Planowaliśmy trochę dłuższą niż zwykle przerwę, aby każdy mógł ochłonąć – pech chciał jednak, że problemy techniczne z projektorem wydłużyły ją do pół godziny. Na szczęście po odrobinie starań i pomocy ze strony Barki – polecieliśmy dalej. Prezentacja Maćka dotyczyła podejścia Fluent Interface, które w zarysie jest pomysłem opartym również o Page Object Pattern. Maciek wdrożył FI w zespole, który tworzy platformę eLearningową w Lumesse. Na prezentacji przedstawił ideę Fluent Interface’u na przykładzie prostej aplikacji napisanej na potrzeby prezentacji. Prowadzący nie tylko próbował przekazać nam sporo ciekawych informacji, a zrobił to z wysokich lotów dowcipem i dystansem, dzięki czemu sala nie raz zabrzmiała gromkim śmiechem 🙂 Okazało się, że przedstawione informacje wzbudziło sporo kontrowersji i wywołały ciekawą dyskusję, która ciągnęła się aż do 21ej.

Jak wspomniałem wcześniej – nie sposób podać szczegółów tak zaawansowanych prezentacji. Najszybciej jak się da opublikujemy je w sekcji prezentacje naszej strony, a wszystkich spragnionych dalszych informacji na ten temat prosimy o mail: kraqa.pl@gmail.com – skontaktujemy Was 🙂 Znajdzie się też kilka zdjęć i fragmenty kodu. A na kolejne spotkanie zapraszamy już w maju – szczegóły podamy niebawem na stronie!