KraQA #35

Spotkanie KraQA odbyło się jak zawsze w trzeci wtorek miesiąca przypadający na dzień 18 grudnia. Atmosferę podgrzewały świąteczny klimat i WigilijQA, która była zaplanowana po prezentacji. Wtorkowa prelekcja była czymś, co szkoda byłoby przeoczyć –  omawiała problemy z którymi mierzy się każdy człowiek – a nam, testerom tego typu błędy poznawcze, pozwalają wpływać na jakość oprogramowania.

Początek spotkania wzbogaciły dodatkowo urodziny jednego z założycieli KraQA – Darka, któremu posłodziliśmy nieco tortem w dniu jego „18-tych” urodzin i którym ochoczo dzielił się po spotkaniu. Niech żałują Ci, co nie zostali – tort był pyszny!

Gościem spotkania była Magdalena Drechsler-Nowak, autorka bloga (którego wiele osób już zna, o niebanalnej nazwie – „Jakość to będzie”) oraz testerka z firmy Altium. Magdalena wystąpiła z tematem, który wpływa na testy, ale nie jest związany bezpośrednio z tematyką techniczną – „Tester w pułapce myślenia”. Wypowiedź zaczęła od przedstawienia czym są błędy poznawcze i heurystyki oraz czemu są silnie zakorzenione w umyśle człowieka. Wyszła od przedstawienia czym jest kolor różowy i dlaczego nie istnieje, przechodząc zgrabnie do głównej myśli spotkania – czyli przedstawienia fundamentalnych założeń. Przeprowadziła manipulację, która ukazała, że każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu łapie się na myśleniu schematycznym, nie wychodząc w alternatywne możliwości.

Kolejno przeszła do omówienia tematu błędów poznawczych, ich charakterystyk i podobieństw. Błędami poznawczymi są te myśli, do których staramy się nieświadomie dążyć, a wpływają na to takie czynniki jak: ograniczone zasoby poznawcze, brak czasu i motywacji oraz pragnienie dobrego samopoczucia. Bezpośrednio wpływa to także na testy i spowodowane jest tym, że nasz mózg stara się dążyć do tego, co już znamy i chce potwierdzić naszą tezę, zamiast starać się ją obalać. Dodatkowo możemy złapać się na tym, że liczbowe przedstawienie informacji prowadzi do naszych dalszych decyzji – genialnie przytoczony przykład z podejmowaniem racjonalnych decyzji o przeprowadzaniu zabiegu przez lekarzy, wszystkim zobrazował w czym tkwi złożoność problemu.

Prezentacja obejmowała również przykłady bezpośrednie z życia, które Magda zauważyła w swojej codziennej pracy. Konkluzją było to, że skupiając się mocno na jednym aspekcie, nie jesteśmy w stanie w pełni dostrzec czegoś innego.

Całość wtorkowego spotkania zwieńczył udział w WigilijQA, w którym mogliśmy lepiej poznać uczestników meetingu jak i podzielić się wrażeniami codziennej pracy wśród osób z branży. Po spotkaniu wspólnie ustaliliśmy również termin SkładQA, który planowany jest na 19 marca. Mile widziane są zgłoszenia prelegentów!