KraQA #36

Za nami pierwsze spotkanie KraQA w 2019 roku, które przypadło na 15 stycznia. A rozpoczęliśmy rok czymś, co przyciągnęło tłumy –  tematyką automatyzacji, która wywołała szeroką dyskusję wśród uczestników meetupu w trakcie, jak i po spotkaniu 🙂

Gościem wydarzenia był Cezary Piątek, który pracuje jako programista technologii .NET, związany z software housem Ailleron. W firmie gdzie pracuje, oprócz wytwarzania oprogramowania chętnie podejmuje zadania związane z automatyzacją testów, a także bezpieczeństwem aplikacji. Tematyką Jego wystąpienia było “Tworzenie łatwych w utrzymaniu oraz stabilnych testów UI” z wykorzystaniem narzędzia Selenium.

Cezary rozpoczął od przedstawienia plusów zastosowania w jego organizacji podejścia Continuous Integration, które idealnie przygotowuje pod automatyzację testów oprogramowania. Następnie przytoczył najczęstsze błędy, które wykazują, że na przykład zautomatyzowane testy mogą nie być skuteczne, jeśli nie zastosujemy w nim mechanizmu do resetowania aplikacji do stanu 0. Co może być tego skutkiem? Kilkadziesiąt testów, których wyniki będą błędne lub trudne do późniejszego zdiagnozowania.

Kolejno przeszedł do omawiania świadomego wyboru webdriver’a, które każda przeglądarka posiada jako dedykowane do użycia. W swojej prezentacji mocno skupił się na najczęstszych błędach testerów z użyciem biblioteki Selenium – wraz z rozwiązaniem. Tak oto wyróżnił te, z którymi spotyka się w pracy od kilku lat:

  • metoda do sprawdzania widoczności elementu na stronie – zastosowanie ‘ElementToBeClicable’;
  • odzyskiwanie referencji – użycie bloku przechwytującego daną akcję ‘StaleElementReferenceException’;
  • załączanie plików;
  • testowanie reaktywne.

Na wszystkie problemy sam zaprojektował bibliotekę Tellurium, która rozwiązuje niedostatki Selenium, które można pobrać z jego Githuba – https://github.com/cezarypiatek/Tellurium.

Podczas spotkania uczestnicy nie byli bierni – ożywiona dyskusja sprawiła, że podczas prezentacji padło sporo pytań i dodatkowych rozwiązań, które mają na celu wspomóc korzystanie z Selenium lub zamienić go na inne narzędzie. Dziękujemy wszystkim, którzy dzielili się swoim doświadczeniem.

Chcemy również ogłosić oficjalny termin naszej czwartej konferencji SkładQA, który w tym roku przypada na 19 marca – spotykamy się wspólnie w Starej Zajezdni. Bądźcie czujni bo już niedługo ruszamy z zapisami, a tymczasem poszukujemy chętnych wolontariuszy do pomocy w wydarzeniu – zainteresowanych zapraszamy do kontaktu 🙂