KraQA #41

Wrzesień nastał, wakacje się skończyły, a my wróciliśmy do Was z kolejną porcją wiedzy testerskiej. Tym razem Artefakt Cafe gościł w swoich progach testerów i sympatyków jakości oprogramowania.

Rozpoczął Przemek Barański, który przyjechał do nas z Katowic. Przygotował dla nas prelekcję “Zacznij gdziekolwiek”, w której chciał nas zmobilizować do szukania pasji i do pracy nad sobą. Opowiedział nam swoją historię w IT, aby pokazać że pasja w pracy jest bardzo ważna. Można zaczynać od małych rzeczy – nawet prosty blog może pomóc innym zaś dla nas może być krokiem milowym w karierze. Nigdy nie wiadomo do kogo trafi i kto się nim zainteresuje, może to być nawet rekruter poszukujący talentów i przedstawi nam ciekawą ofertą współpracy?

Gdy już odnajdziemy coś co sprawia nam radość to powinniśmy zacząć rozwijać pasję i pracować nad nią. Wykorzystując swoje naturalne talenty i mocne strony w pracy, skupiając się na ich rozwoju i wykorzystując je w pracy można stać się wybitnym w jakiejś dziedzinie. Może to być automatyzacja, analiza biznesowa, szkolenia lub programowanie. W przypadku Przemka jest to przekazywanie wiedzy, oraz szkolenia dla innych testerów chcących rozwijać swoje zdolności. To właśnie z myślą o nich stworzył on platformę jaktestować.pl. To właśnie stało się jego pasją.

Wiedząc już w czym się jest dobrym trzeba to wykorzystać i najlepiej stworzyć jakiś swój mały “projekt”. Taki projekt wymagać może od nas więcej niż sama praca, w końcu to MY jesteśmy za niego odpowiedzialni i czy nam się powiedzie zależy w głównej mierze od nas. Nawet jeśli się okaże się on porażką to i tak zdobędziemy doświadczenie i będziemy mogli wyciągnąć jakieś wnioski. Najważniejsze to się nie poddawać.

Jednak podczas rozwoju pasji nigdy nie wolno zapomnieć o śnie i życiu prywatnym, o czym wspominał nasz prelegent. Balans pomiędzy pracą i odpoczynkiem powinien być zachowany, bo niewyspany człowiek to niewydajny człowiek. Wiadomym jest, iż praca nad swoim projektem jest wymagająca i trzeba sporo poświęcić, lecz zawsze trzeba pamiętać o swoim zdrowiu i najbliższych.

No ale żeby rozwijać pasję i nią zarażać to trzeba zacząć… gdziekolwiek. A czy wy już znaleźliście swoją pasję? Wiecie już od czego zacząć?


Drugim prelegentem był Volodymyr Romanyshyn z bardzo technicznym wykładem. W swojej prelekcji “Jak zaimplementować PageFactory, czyli jak wyciągnąć z PageFactory więcej niż fabryka dała” przedstawił swoje rozwiązanie PageFactory. Tym razem rozwiązanie było zaimplementowane w mniej popularnym języku – C#. Napisany framework ma na celu ułatwienie pisania testów, poprzez obudowanie WebElement’ów i dodanie dodatkowych metod do nich.

Najważniejszą częścią frameworka jest jednak użycie PageFactory. Dość często ta część Selenium jest nie wykorzystywana w trakcie pisania testów i część architektów testów niemalże gardzi tym, czym wspomniał Volodymyr. Prelegent na przykładach pokazał jak można w łatwy sposób pisać testy korzystając właśnie z tego narzędzia oraz jak on go wykorzystał w swoim frameworku. Dodatkowo łatwość pisania zapewniają wyrażenia lambda, które dodatkowo zwiększają czytelność kodu.

Volodymyr przygotował i podzielił się również samym frameworkiem jak i przykład jego użycia. Całość jest dostępna na githubie:

Framework:
https://github.com/VolodymyrRomanyshyn/SeleniumFramework
Przykład:
https://github.com/VolodymyrRomanyshyn/ExampleOfSeleniumPageFactoryTests
Paczka nugetowa:
https://www.nuget.org/packages/SeleniumFramework/