KraQA #8

Z edycji na edycję robi się coraz ciekawiej 🙂

Także tym razem mieliśmy ekscytujące spotkanie – dopisała zarówno publika („lekką ręką” licząc 80 osób) jak i temat trafił nam się stymulujący: „Techniki Projektowania Testów”. Przez głębiny tego zagadnienia poprowadził nas Adam Roman z Instytutu Informatyki UJ, który (jak sam stwierdził) jest raczej „teoretykiem” testowania i z tej perspektywy przedstawił nam zagadnienie. Perspektywa o tyle ciekawa, że większość naszych dotychczasowych gości było raczej praktykami testów, a skądinąd wiemy, że wielu uczestnikom brakowało uzupełnienia o bardziej fundamentalne idee stojące za testami oprogramowania.

Pomimo, że przedstawione koncepty są raczej bliskie każdemu testerowi (pojawiły się dobrze znane: podział na klasy równoważności czy diagramy przejść między stanami) prowadzący rozpoczął od wnikliwej analizy co właściwie stoi za tymi pojęciami, jak powinniśmy je interpretować i jak poprawnie definiować. Okazuje się bowiem, że pomimo iż te hasła są zapisane tłustym drukiem w testerskich słownikach – ich poprawna definicja nadal przysparza problemów, nawet organizacjom na co dzień pracującym nad standardami. Dzięki przykładom i analizom zaprezentowanym przez Adama udało się uściślić i rozjaśnić te pojęcia.
W dalszej części nasz Gość zastosował przygotowane wcześniej teoretyczne poletko do przykładów rzeczywistych aplikacji. Dla mnie osobiście była to część bardzo „otwierająca oczy” na praktyczną stronę technik znanych mi chociażby z kursu ISTQB. Mówiąc słowami Adama często są one bowiem „trywializowane”, podczas gdy tak naprawdę są to potężne narzędzia dające testerom duże pole do popisu. Treść prezentacji i wyczerpujący opis przykładów można znaleźć w sekcji Prezentacje.

Cieszy nas rosnące zainteresowanie KraQA i coraz większa liczebność uczestników naszych spotkań oraz ich aktywność, która dała o sobie znać w trakcie prezentacji i w dyskusji w formie pytań i sugestii. Miło nam też przy okazji poinformować, że znaleźliśmy się na pierwszym miejscu lokalnych spotkań w ankiecie organizowanej przez portal testerzy.pl ! To wielki zaszczyt znaleźć się w tym gronie obok koleżanek i kolegów z całej Polski (gratulujemy przede wszystkim TrójQA oraz Quality Excites!). Dzięki i do zobaczenia na kolejnych spotkaniach (najbliższe juz 10 lutego)!