SkładQA 2016

W poświąteczny wtorek od wczesnych godzin porannych w Starej Zajezdni trwały przygotowania do wyjątkowego spotkania – SkładQA. Już sama nazwa zwiastowała sporo atrakcji, więc każdy uczestnik był pewien, że nie będzie się nudził. Do tego po każdej prezentacji przewidziana była przerwa na piwo, które w Starej Zajezdni jest po prostu pyszne – czego więcej można by sobie życzyć?

Konferencja zaczęła się od wystąpienia Moniki Braun. Prezentacja „Agile Test Team” była o tym, jaką rolę pełni tester w metodykach miękkich. Przedstawiona została również koncepcja Wirtualnych Zespołów Testerskich, które poprzez umiejętne dzielenie się problemami i wiedzą sprawiają, że każdy z członków zespołu może lepiej wykonywać swoją pracę.

Jako drugi swoją prezentację wygłosił Artur Górski. W swojej prezentacji pod wiele mówiącym tytułem „Ile zostało defektów?”, autor pokazywał wypracowane metody na oszacowanie liczby pozostałych do wykrycia defektów: zarówno na etapie testów integracyjnych, jak i po wypuszczeniu oprogramowania na produkcję. Przy okazji uczestnicy przypomnieli sobie statystykę i rachunek różniczkowy, gdyż z obu tych dziedzin Artur korzystał w swoich szacunkach (nie przesadził jednak z matematyką).

Następnie przyszedł czas, aby swoją prezentację wygłosił Sławomir Kluz. W jego „Ewolucji modelu danych w testach funkcjonalnych – case study” mogliśmy podziwiać spore ilości kodu i to, jak ten kod ewoluował w testach. Osobiście podobało mi się odrzucenie modnego Gatlinga i przejście z niego na Rest Assured. Pokazuje to, że nie zawsze najpopularniejsze rozwiązanie jest najlepsze dla każdego projektu, o czym niestety niektórzy czasami zapominają. Po prezentacji, uczestnicy udali się na przerwę obiadową, po której miała nastąpić druga część konferencji.

Najedzeni i w dobrych humorach wróciliśmy do prezentacji o 13:00. Na dobry początek kolejnej części mogliśmy posłuchać prezentacji „Odnaleźć się w nanokosmosie”. Daniel Dec zaprezentował swoje podejście do testów satelitów (i wyjaśnił wszystkim, że satelita to rzeczownik rodzaju męskiego 🙂 ) oraz zwrócił uwagę na najpopularniejsze problemy związane z oprogramowaniem wbudowanym, a także wyjaśnił, dlaczego oprócz oprogramowania warto testować sprzęt. Na przekór technicznym problemom, na które nie mieliśmy niestety wpływu – Daniel wykazał się absolutnym profesjonalizmem i udowodnił swoje perfekcyjne przygotowanie do prezentacji za co zdobył nasz ogromny szacunek. Brawo!

Następnie Michał Łosiewicz wygłosił swoją krótką, ale bardzo mocno naładowaną kodem prezentację pod tytułem „Property-based testing”. Temat oscylował wokół losowego generowania testów jednostkowych bazując na zadanych własnościach.

Na zakończenie mieliśmy okazję posłuchać wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego, dra Adama Romana. Została nam przedstawiona prezentacja „Automatyczne projektowanie testów”, podczas której autor pokazał, że automatyzacja to nie tylko automatyzacja wykonania testów. Dzięki swoim skryptom w języku Perl, Adam zaprezentował sposób, w jaki zautomatyzowane może być tworzenie oraz wykonanie przypadków testowych.

Po zakończeniu ostatniej prezentacji zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie, wylosowaliśmy dwie wejściówki na „EuroSTAR Software Testing Roadshow” wśród respondentów naszych ankiet i zakończyliśmy oficjalną część. Jako organizatorzy KraQA chwielibyśmy podziękować wszystkim Prezenterom, Partnerom, a przede wszystkim każdemu uczestnikowi, który zdecydował się poświęcić czas na naszą konferencję. Odzew był bardzo pozytywny, a na jednej ze stron figurujemy pod hasłem SkładQA numer 1, więc można się domyślać, że nie tylko my liczymy na ponowne takie wydarzenie w przyszłości 🙂

« 3 z 5 »