SkładQA 2018

Poniedziałek 19 marca przywitał Kraków niską temperaturą i lodowatym wiatrem, ale pomimo mroźnego poranka nastroje wśród organizatorów KraQA bojowe, przygotowywaliśmy się do trzeciej edycji naszej darmowej konferencji – SkladQA. Pomimo niesprzyjającej aury już od godziny 8:00 sala Starej Zajezdni bardzo szybko się zapełniała specjalistami w testowaniu spragnionymi poszerzyć swoją wiedzę, posłuchać specjalistów z różnych zakątków Polski oraz napić się dobrego piwa.

Konferencja rozpoczęła się krótkim wstępem Adriana, a zaraz po nim krótko po 9:00 wystartowała prelekcja Mateusza Bryły p.t. „Testy kontraktowe”. Mateusz w sposób przystępny przybliżył wszystkim czym tak naprawdę są testy kontraktowe. Sam temat pomimo tego że nie jest wcale taki młody, bo swoje początki datuje się na 2006 rok, to nie jest bardzo popularny. Po krótkim teoretycznym wprowadzeniu zobaczyliśmy w jaki sposób można pisać testy kontraktowe w środowisku Java z wykorzystaniem Springa.

Drugim naszym gościem był Łukasz Rosłonek, który opisał „Budowanie marki osobistej jako tester”. Była to prezentacja z grupy tak zwanych „miękkich”. Łukasz przedstawił nam jak my, jako testerzy z większym i mniejszym doświadczeniem możemy pokazać się w świecie rekruterskim i testerskim. Podpowiedział że media społecznościowe jak Facebook, Twitter, blog oraz GitHub można wykorzystać w tym celu. Rada Łukasza odnośnie prowadzenia bloga została ciepło przyjęta również wśród innych prelegentów. Jesteśmy ciekawi czy za rok wszyscy prelegenci będą mogli się pochwalić blogami.

Następnie Daniel Dec wygłosił prelekcję na temat „DevQAOps – wyścigi na linii produkcyjnej – wczoraj, dziś i jutro, czyli o wąskich gardłach zespołów IT”. Głównym tematem było zapobieganie strat w każdym aspekcie tworzenia oprogramowania, tak jak ma to miejsce na liniach produkcyjnych Toyoty. Daniel wspomniał również o przyszłości QA, czyli o sztucznej inteligencji, blockchain oraz o testach A/B. Jak przystało na prawdziwego testera tradycyjnie wykazał błędy w naszym sprzęcie, które bardzo szybko rozwiązaliśmy.

Tuż przed przerwą obiadową swoją prezentację pod tytułem „Who’s your plumber? About delivery pipelines” miał Michał Krzyżanowski. Prelekcja była poświęcona hydraulice w informatyce, czyli procesowi wytwarzania oprogramowania, a dokładniej pipeline’om. Michał opowiedział o najważniejszych fazach w całym procesie, czyli Build, Deploy oraz Release. Pominął tak oczywistą fazę dla wszystkich testerów jaką jest Test. Podkreślił że musimy się skupić na jakości, czyli JAK robić, nawet w podczas tworzenia pipeline’ów. Był to dobry wstęp do bardzo obszernego tematu, poparty przykładami z życia.

Tuż po zregenerowaniu sił podczas przerwy obiadowej mieliśmy okazję posłuchać Mateusza Olejarkę. Mateusz przyszedł do nas z tematem „Emacsem przez Sendmaila – 5 prawdziwych scenariuszy APT wykorzystujących aplikacje biznesowe.”. Na wstępie pokazał nam jak zdaniem scenarzystów wyglądają hakerzy  (nieobecnych odsyłamy do kultowego dzieła polskiej kinematografii z 2002 roku pod tytułem „Haker”). Następnie udowodnił nam, że hakowanie wcale nie musi być takie trudne. Zademonstrował nam jak wykorzystać dostępne w internecie exploity do włamań oraz powiedział jak my, jako testerzy, możemy pomóc zabezpieczyć oprogramowanie. Uświadomił nam że nie zawsze atak na oprogramowanie jest wymierzony w producenta, ale celem mogą być także jego użytkownicy.

Kolejnym prelegentem był Dawid Pacia z tematem „Test my Pet, czyli jak odnaleźć się w dzisiejszym świecie testowania”. Tym razem usłyszeliśmy o testowaniu hardware’u, a nie jak zwykle software’u. Urządzenie do karmienia naszych futrzastych pupilów było obiektem testów. Z powodu braku zwierzaków na sali, jedna ochotniczka była poproszona o pomoc w sprawdzeniu poprawności działania urządzenia na żywo. Nie obyło się bez pewnych problemów, ale ostatecznie sprzęt działał poprawnie i ochotniczka otrzymała smakołyki.

Ostatnią prezentację podczas konferencji mieli Karol Przystalski oraz Jakub Blusiewicz.W prezentacji „Artificial Intelligence in Test Automation” opowiedzieli nam o stworzonym przez nich narzędziu do testów automatycznych. Narzędzie, póki co jeszcze bez imienia, ma wspierać testy UI poprzez robienie screenshotów i porównywanie ich do obrazów bazowych. Autorzy opowiedzieli o częstych problemach podczas automatyzacji testów UI oraz zaimplementowanych rozwiązaniach dostępnych w ich produkcie. Obiecali udostępnić narzędzie oraz przepisać na inny język. Rozwiązanie jest bardzo podobne do Sikuli i trzymamy kciuki, aby udało mu się przebić gąszcz innych podobnych narzędzi.

Po ostatniej prezentacji można było jeszcze porozmawiać z prelegentami i wypić (kolejne, niekoniecznie ostatnie) piwo. Cieszymy się że woleliście spędzić te osiem godzin z nami, spotkać innych testerów i poszerzyć swoją wiedzę, niż siedzieć za biurkiem przed monitorem w pracy. Dziękujemy Wam za przybycie, było nas wszystkich 650, a może i więcej. Za rok obiecujemy że też będzie dobrze, a może nawet dużo lepiej i oczywiście za darmo.

Podziękowania

Chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować naszym prelegentom: Mateuszowi, Łukaszowi, Danielowi, Michałowi, Mateuszowi, Dawidowi, Karolowi oraz Jakubowi – bez Was ta konferencja by się nie odbyła. To dzięki Waszemu zaangażowaniu, poświęconemu czasowi i energii mogliśmy poszerzyć swoje horyzonty. Dziękujemy Wam z całego serca.

Specjalne podziękowania dla przemiłych wolontariuszek z rejestracji Oldze, Oldze, Asi i Marcie. Poświęciłyście swój czas aby nam pomóc za co Wam niezmiernie dziękujemy. Wasza pomoc była nieoceniona.

Oczywiście chcemy podziękować również Wam wszystkim – uczestnikom. To Wy dajecie nam energię by działać i organizować nasze spotkania. To Wasze uśmiechy są dla nas napędem by to robić. Dziękujemy, raz jeszcze i zapraszamy za rok na SkładQA oraz na spotkania KraQA.

Inne relacje

Zachęcamy do poczytania relacji od:

A tutaj luźne spojrzenie oczami Adriana

Prezentacje