SkładQA 2019

Czwartą edycję SkładQA zaczęliśmy  wtorkowym (i jakże słonecznym!) porankiem w Starej Zajezdni przy ulicy Św. Wawrzyńca w Krakowie. Tegoroczne prezentacje przyciągnęły tłumy – nasze statystyki wykazały udział około 700 osób! Taki wynik pokazuje, że miesiące przygotowań do konferencji odniosły sukces i mogliśmy wspólnie spędzić dzień słuchając prelekcji.

Wydarzenie otworzył Sławomir Radzymiński z tematyką “Continuous Security”, w której zaprezentował treściwe “mięso”, które szczególnie zadowoliło techniczną stronę publiczności. W sposób poparty przykładami z życia opowiedział o wplataniu testów bezpieczeństwa w proces Continuous Integration.

Kolejnym prelegentem był Adrian Gonciarz, członek organizacji KraQA i QA Lead w Synerise  z nieco kontrowersyjnym tematem “O wężu przy kawie – Java kontra Python w pracy testera”. W sposób obiektywny przedstawił wady i zalety obu języków programowania, naturalnie przechodząc do procesu wyboru lepszego (względem potrzeb) z nich. Do porównania posłużyły mu przeprowadzone wcześniej badania wśród osób znających oba języki programowania, a także własne doświadczenia.

Trzecim gościem był Michał Sajdak, który poruszył temat security raz jeszcze, tym razem biorąc pod uwagę REST API. W prezentacji  “Bezpieczeństwo API REST – 20 przykładów” pokazywał realne luki w bezpieczeństwie aplikacji internetowych. Prelegent zaskoczył społeczność, przeprowadzając demo, w którym krok po kroku pokazał w jaki sposób robi to “na co dzień”, aby można było w środowisku domowym powtórzyć jego kroki.

Następnym prezenterem był Przemek Niedziałkowski, który już od 18 lat jest związany z branżą IT. Jego popołudniowa prezentacja “Let’s meet inside” była pokazaniem w jaki sposób stworzyć w organizacji kulturę spotkań i wymiany doświadczeń testerskich, aby rozwijać zwinne zespoły jeszcze mocniej i efektywniej. Po kolei pokazywał drogę ewolucji w Mbanku jaką przeszli testerzy i jakie niesie to ze sobą korzyści.

Przedostatni gość – Maciej Wyrodek, zabrał głos bazując na swoich doświadczeniach z podejściem do “Strategii do automatów – lekcja odrobiona w piekle”. Prezentacja była typowym case study, w którym Maciej krok po kroku, na bosaka opisywał doświadczenia jakie spotkały go pisząc strategię do automatów. Jego próby i błędy oraz doświadczenie jakie zyskał, potrafiły wskazać co w przyszłości zrobiłby lepiej, oraz jakich błędów należy unikać i – co najważniejsze, nauczyć się stawiać dobrze pytania.

Czwartą konferencję SkładQA zakończył Łukasz Pietrucha z tematem: “Goodbye QA. Welcome to Digital Assurance”, który spowodował dużą falę pytań. W prelekcji ukazał drogi, jakimi może poruszać się tester i w jaki sposób Quality zamienia się w Digital. Na “jakość” spojrzał w długofalowym ujęciu i jego naturalnej ewolucji połączonej z cyfryzacją, która jest od lat i, która będzie trwała.

W tym roku dużym wsparciem cieszył się nasz partner – Szkoła 3.0, gdzie udało się zebrać około 3000 złotych z licytacji oraz datków do puszki. To duży sukces – przebiliśmy ubiegłoroczną zbiórkę niemal trzykrotnie! Dziękujemy!


Prezentacje:

Galeria zdjęć: