KraQA # 27

Po długiej nieobecności na scenie KraQA powrócił do nas w roli prezentera Radek Smilgin, Dinozaur nam bardzo bliski i Ojciec Chrzestny całego tego majdanu. A że tym razem miał mówić głównie „o sobie”, nie miałem bladego pojęcia (ja, Adrian) czego się spodziewać. Czy oczekiwać Pieśni o TestingCup? Hymnu do ISTQB? Może delikatnego murmurando o eksploracjach? Bladego pojęcia nie mając co to będzie poddałem się chwili uprzednio zapowiadając naszego Gościa przed niezbyt liczną (za to w dużej części przybyłą do nas po raz pierwszy) publiką.

Oto pierwsze zaskoczenie: Radek po całodziennym szkoleniu nie chce używać mikrofonu. Pełen podziw. Nadało to nieco bardziej bliskiego tonu i polecieliśmy w otchłań przygotowanych zagadnień. A było ich całkiem sporo; Radek zaproponował koncepcję w której najpierw przez moment opowiadał o wybranym zagadnieniu, a było ich sporo: książki o testowaniu, Testing Cup, blog Testerzy.pl, ISTQB, praca konsultanta. Nie zanudzał, podawał ciekawe informacje, krytykował to co uznaje za złe lub zwyczajnie głupie. Były nawet anegdoty i dowcipy (pozdrawiam Daniela Deca!:)). Po każdym z tematów odpowiadał na pytania z sali, a tych było duuuuużo i niektóre wcale niecukierkowe. Ile zarabia? Czy TC przynosi zyski? Które szkolenia ISTQB mają sens? Jak to się stało, że „przyjaciele” go wystawili. Tak jak zapowiadał – szczery i otwarty w odpowiedziach, choć zaznaczył że nie może poruszać kwestii objętych klauzulą poufności. Największym zainteresowaniem cieszyły się chyba pytania finansowe i te odnoszące się do Testing Cup. Kto był ten wie, że treść była wartościowa. Na dowód tego wystarczy fakt, że spotkanie trwało bite dwie godziny i sala na końcu była tak samo liczna jak na starcie.

Pełen podziw dla Radka za to spotkanie. Przyniósł wór ciekawych informacji, obrał je z jakiegokolwiek bełkotu i położył sauté przed nosem (czy raczej uchem) słuchaczy. Doskonale też pełnił rolę prelegenta przez (rekordowy dla nas czas) 120 minut na scenie będąc po całym dniu szkolenia, bez zająknięcia. Godny naśladowania profesjonalizm w każdym z tych aspektów. Dzięki, Radku!