KRAQA

DUPQA (Doskonalenie Umiejętności Prezentera QA) powstała po to, aby uczynić Cię lepszym prezenterem/prezenterką. To jednak nie stanie się samo. Pomożemy Ci, ale większość pracy należy do Ciebie.

Oto lista zadań:

  1. Przeczytaj to:
    http://storage.ted.com/tedx/manuals/tedxspeakerguide.pdf

  2. Zastanów się jakie są główne „take aways” z Twojej prezentacji (nie więcej niż trzy).
    Zapisz je. Twoim celem jest to, żeby one zostały w głowach słuchaczy i obijały się tam jeszcze długo.

  3. Stwórz prezentację. Przestrzegaj prostej reguły: to musi być opowieść, tzn. wstęp (wyzwanie – problem), rozwinięcie (rycerz pokonuje smoka) i zakończenie (rozwiązanie i podsumowanie).

  4. Oszacuj czas. Lepiej mieć mniej slajdów niż za dużo. Pamiętaj, że masz tylko 45 minut.
    O jednym slajdzie można mówić maksymalnie przez 5-10 minut. Może więc 5 slajdów wystarczy? 20 to już raczej zbyt wiele. Masz zaintrygować ludzi tematem, tak, żeby chcieli postawić Ci piwo po prezentacji żeby usłyszeć więcej. Tylko tyle i aż tyle. Lepiej skończyć przed czasem i zostawić więcej czasu na pytania niż pozwolić sobie przerwać.  A my będziemy przerywać! „Timing jest wszystkim” – Michael Jordan.
    Nie martw się że zabraknie czasu na pytania – tego nigdy nie ograniczamy.

  5. Zadbaj o zawartość. Nie ma sensu wklejać kodu na slajd, może lepiej zrobić livecoding lub udostępnić repozytorium dla zainteresowanych. Czasem jeden obrazek wyraża więcej niż tysiąc słów, pomyśl też o tym.

  6. Wyślij nam prezentację, spotkajmy się i porozmawiajmy o prezentacji i Twoim temacie, a my powiemy Ci co można poprawić.

  7. Powtórz wystąpienie jeszcze raz, tym razem w lepszym stylu.
    Zrób to przed lustrem, a jeszcze lepiej przed: żoną/mężem/dziewczyną/chłopakiem/dzieckiem/mamą/ciocią/babcią/prababcią. To może być najlepszy niedzielny rodzinny obiad w Waszym życiu! W końcu zrozumieją czym się zajmujesz, żeby zarobić na chleb z masełkiem (i piwo).

  8. Przyjdź na KraQA wcześniej, pomożemy Ci wszystko sprawdzić, wypróbować mikrofon. Wdzwoń się na QArantanne wcześnie, sprawdzimy wspólnie czy kamera, mikrofon i reszta sprzętu działa poprawnie. To zwiększy Twoją pewność siebie i zmniejszy stres.

  9. Po prostu zrób to. W razie czego pomożemy!