QArantanna #26
The world is now full of distributed micro-services, generating different types of applications: the ones you are using to browse your social networks, to help professionals spend less time on repetitive tasks, and even to save lives. We learned that testing the API layer with different approaches brings several benefits but also a complexity that can be measured in code duplication, high maintenance costs, and error-prone tests.
To solve this problem, in terms of how to test it, we can apply the same logic applied in microservices development: isolating them.
By creating a client and test projects for each microservice we can provide methods that other test projects can consume, easily enabling e2e tests creation.
During this presentation, I will show to you how we can create it from scratch or decompose an existing test project and a real success case of a company that delivers hundreds of microservices to its customers.
Elevator Pitch 💭
Testing microservices is a day-by-day activity for any team member and highly required to deliver bug-free services. Most software engineers create tests that can be seen only inside de microservice project, where others cannot be beneficial. Apply the approach proposed by this presentation will enable any team to use the test clients, speed up the testing process, and enable e2e tests.
Technologies in use ⚙
The knowledge acquired after this presentation can be applied with any programming language, however I will use the following technologies, in which I feel most comfortable: Java as the programming language with JUnit 5 to support the test creation supported by Maven. RestAssured as the library to test and validating REST services.
Targeting audience 👩🎓
Software Engineers at any seniority level that wants to improve theirs distributes microservices test projects.
Takeaways 📈
After this presentation the audience will be able to:
– Create test projects that are modular and reusable
– Create functional test for microservices
– Develop e2e microservices tests focusing on the business needs
– Implement a practical microservice test approach in your projects
About speaker 👨🏫
Elias is an experienced IT professional with a background in software engineering, consulting, agile coach, and tech lead, currently working as Principal Engineer in Test at Backbase. He helps software engineers to develop their quality mindset and deliver bug-free software. His specialization in Quality Engineering for backend, frontend, and mobile technologies. He’s a writer, blogger, and love to help the community by running meetups, sharing knowledge giving presentations around the world, and helping out.
Blog: http://eliasnogueira.com
Twitter: https://twitter.com/eliasnogueira
Linkedin: https://www.linkedin.com/in/eliasnogueira
GitHub: https://www.github.com/eliasnogueira
QArantanna #25
Testy automatyczne pomagają zespołowi zweryfikować jakość oprogramowania, ale co z jakością testów? Czy testując testy, powinniśmy napisać dla nich testy jednostkowe, czy jest to strata czasu? W trakcie prezentacji odpowiemy na te pytania, bazując na przykładzie frameworka do testowania API w języku Python.
Autorem prelekcji jest Jakub Pustelnik – Socjolog, informatyk, tester, a od niedawna DevOps. Jako tester, zajmuje się testami automatycznymi oraz wparciem zespołów w przygotowaniu automatyzacji. Pasje do automatyzacji rozwija dalej jako DevOps, propagując proces CI/CD i wdrażając rozwiązania oparte o chmurę prywatną i publiczną. Jako trener prowadzi szkolenia z testowania i programowania. W wolnym czasie dokształca się w zakresie AI, Deep Learning oraz chmur publicznych.
QArantanna #24
Podczas prelekcji poruszymy dość istotny temat o którym rzadko się mówi otwarcie. Prokrastynacja jako ogólne słowo mające wiele znaczeń w zależności od kontekstu jest zjawiskiem powszechnym. Odkąd większość z nas przymusowo pracuje zdalnie doświadczamy jej skutki szczególnie boleśnie. Czy istnieją sposoby, żeby coś na to poradzić? Moim celem jest wprowadzenie do tematu i rozpoczęcie otwartej dyskusji na temat prokrastynacji oraz sposobów radzenia sobie z nią na co dzień tak, żeby kończyć zadania które zaczęliśmy, czerpać zadowolenie z pracy i być świadomym potrzeb naszego ciała i umysłu.
Autorem prelekcji jest Maria Szydłowska – starszy specjalista do spraw jakości w Brainly – z ponad 6 letnim doświadczeniem w pracy z jakością oprogramowania. Leży jej na sercu efektywna praca która ubogaca i dodaje skrzydeł. Wierzy w moc zespołowej pracy i transparentnej komunikacji.
QArantanna #23
Na 23 QArantannę zaprosiliśmy ekspertów, którzy na co dzień zajmują się prowadzeniem szkoleń z testowania.
Ela Sądel: Większości znana z testelka.pl, gdzie pomaga testerom wskoczyć w automatyzację testów ucząc pisania testów Selenium w Javie i C#. Zapytana o to czym się zajmuje zawodowo odpowiada: “Ale dzisiaj?”. Gdy poznaje coś nowego, pochłania ją to bez reszty. Zamiast krzyżówek rozwiązuje zadania z matematyki ale dla relaksu słucha też audiobooków z gatunku science fiction. Mieszka w Andaluzji i uwielbia tamtejsze żarcie i architekturę.
Przemysław Barański, Senior Software Quality Engineer: Moja historia związana z branżą jakości oprogramowania trwa już prawie dziesięć lat i liczę na to, że nieprędko się skończy. Temat tak mnie zafascynował, że zrobiłem parę papierków oraz wyspecjalizowałem się w automatyzacji i performance. Gdy odkryłem, że testerzy z chęcią korzystają z materiałów w których dzielę się wiedzą, zrozumiałem, że jest to idealne połączenie pasji do technologii i dostarczania wartości dla społeczności. Przejawem tego jest tworzona wspólnie z Krzyśkiem od 2017 roku strona jaktestowac.pl. Oprócz pracy QA i latania po konferencjach czy meetupach lubię zrobić dobry trening na siłowni a resztę czasu spędzić z moją wspaniałą rodziną.
Krzysiek Kijas, Senior Software Quality Engineer: Z testowaniem i dbaniem o jakość oprogramowania jestem już związany od prawie dekady. Dobre podwaliny techniczne i ugruntowanie wiedzy certyfikatami pozwalają mi swobodnie pływać w tym bezkresnym oceanie technologii. Na co dzień zajmuje się różnego rodzaju testami, poczynając od manualnych, eksploracyjnych, aż po tworzenie frameworków i projektowanie ich architektury. Dodatkowo od wielu lat jestem zaangażowany w prowadzenie szkoleń dla QA oraz przygotowywanie warsztatów na Quality Excites. Ciągły głód wiedzy i silna potrzeba rozwoju spowodowały, iż razem z Przemkiem stworzyliśmy inicjatywę jaktestowac.pl, która była naturalnym krokiem w mojej ewolucji. Dzięki niej, mogę realizować i rozwijać swoje pasje związane z mentoringiem oraz pomocy innym w zdobywaniu wiedzy.
Waldemar Szafraniec: Testowaniem oprogramowania zajmuję się zawodowo od 2012 roku. Od początku pracy w zawodzie testera wiedziałem, że będzie to coś więcej niż tylko praca. Dlatego od 2014 roku zajmuję się dodatkowo prowadzeniem autorskich szkoleń dla osób chcących zostać testerami, jak też testerów chcących rozwinąć swoje umiejętności. Wiedzę na temat rekrutacji stale pogłębiam, zbierając informacje od znajomych testerów i rekruterów oraz byłych kursantów, którzy już są testerami albo szukają pracy na tym stanowisku. W 2018 roku założyłem stronę https://www.wyszkolewas.com.pl/, na której regularnie publikuję wpisy dotyczące teoretycznych i praktycznych aspektów testowania. Artykuły pisane przeze mnie oraz gościnnie przez innych doświadczonych testerów adresowane są szczególnie do osób przygotowujących się do pracy testera lub będących na pierwszych etapach ścieżki rozwoju w tym zawodzie.
QArantanna #22
Testowanie jest tak naprawdę wielką podróżą. Dla wielu może być to trudny i niejasny świat, lecz wraz Natalią i Karoliną będziemy rozmawiać jak rozpocząć tę podróż. Autorki książki 📗 “Podróż przez świat testowania” zapewniają, że ich książka może posłużyć za przewodnik. Może chcecie poznać ich metodę na przygotowanie się na wyprawę?
Natalia Pawlak
Od czasów wczesnoszkolnych wiązałam swoją przyszłość ze środowiskiem IT. Marzenie to zrealizowałam studiując na Politechnice Poznańskiej na kierunku Informatyka. Swoją zawodową wędrówkę rozpoczęłam kilka lat temu. Na początku było to testowanie, ale gdzieś zawsze pojawiały się stanowiska związane również z koordynacją pracy oraz zarządzaniem ludźmi. Posiadam certyfikacje z zakresu testowania jak i prowadzenia projektów. Stawiam na komunikatywność i indywidualne oraz grupowe docenianie współpracowników, ze wskazaniem ich mocnych stron i odpowiednim ukierunkowaniem. W swoim zespole stawiam na relacje partnerskie bazujące nie tylko na autorytecie przełożonego, ale również rodzinnej atmosferze. W wolnym czasie wraz ze swoją drużyną gram w kobiecą amatorską piłkę nożną jako bramkarka. Pełnię funkcję kapitana, co znajduje przełożenie na budowanie struktury zespołu w pracy.
Karolina Pawłowska
Aktywnie działam w środowisku IT od paru ładnych lat. Pracowałam w różnych firmach i zespołach przy wielkich i małych aplikacjach. Testuję, zarządzam projektami, rekrutuję, prowadzę autorskie warsztaty i organizuję eventy razem z Girls Who Test i Gildią Testerów. Jestem fanką gier planszowych i komputerowych, które także testuję wspierając w ten sposób niezależnych twórców gier. W 2020 roku razem z Natalią Pawlak napisałyśmy i wydałyśmy w modelu self-publishingu książki „Podróż przez świat testowania”, która w lekki i zabawny sposób uczy testowania. Książkę 📖 otrzyma jeden z uczestników meetupu QArantanna.
QArantanna #21
Czym jest bezpieczeństwo? Jak testować aplikację pod kontem bezpieczeństwa? Czy tylko banki powinny testować swoje strony pod kontem bezpieczeństwa? Jakich narzędzi użyć? Jak rozpocząć swoją przygodę z testowaniem bezpieczeństwa? Tyle pytań, a to dopiero wierzchołek góry lodowej… ale nasi eksperci postarają się rozwiać wszelkie wątpliwości i będą odpowiadać na Wasze pytania związane z testami bezpieczeństwa.
Tym razem w roli ekspertów wystąpią:
Aleksandra Kornecka
Junior Security Engineer uczący się każdego dnia po trochu, Quality Assurance Engineer oraz certyfikowany tester z ponad 7 letnim doświadczeniem w branży IT (głównie webowej i mobilnej). Pasjonatka procesu jakości, UX i IA. Rozpoczęła ścieżkę konsultanta w softwarehouse’ach. – Absolwentka kogniwistyki (Cognitive Science) wciąż utrzymująca kontakt z uniwersytetem poprzez prowadzenie warsztatów oraz doradztwo zawodowe. – Działaczka Non-profit, prelegentka na międzynarodowych konferencjach i meetupach, social media ninja, sportowiec i sprinterka – sprinty w pracy i po pracy – Techie, która kocha ludzi i lubi wydarzenia z obszarów technologii i startupów. – Dumna liderka i współzałożycielka Girls Who Test, grupy non-profit, która pomaga ludziom wejść do świata QA poprzez organizowanie różnych wydarzeń oraz mentoring.
Mateusz Olejarka – Starszy specjalista ds. bezpieczeństwa IT w firmie SecuRing. https://www.linkedin.com/in/molejarka Zawodowo zajmuje się testowaniem bezpieczeństwa aplikacji webowych oraz mobilnych. Wcześniej, po drugiej stronie barykady, jako programista brał udział w rozwoju i utrzymaniu platformy klasy BPMS wdrożonej w wielu polskich instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych. Trener mający za sobą ponad 50 przeprowadzonych szkoleń związanych z tworzeniem i testowaniem bezpieczeństwa oprogramowania. Prelegent na wielu krajowych i zagranicznych konferencjach. Znajduje się na listach Hall of Fame firm takich jak: Adobe, Algolia, GM, Jet, Netflix, Tesla, Twitter, Uber, Yahoo.
Maciej Kofel – Pentester, trener, autor. Od 2011 roku związany z branżą IT security. Swoją karierę zaczynał pracując w działach takich jak Security Monitoring czy Vulnerability Management, gdzie poznawał stronę defensywną bezpieczeństwa. Z kolei w ostatnich kilku latach działa po stronie ofensywnej przeprowadzając testy penetracyjne aplikacji webowych i infrastruktury. W roli Pentestera szlifował swoje umiejętności w sektorze bankowym, w consultingu, a także w Software House. W 2018 roku rozpoczął także działalność jako szkoleniowiec z dziedziny, która jest mu najlepiej znana, czyli testów penetracyjnych web aplikacji. Poprzez prowadzenie szkoleń realizuje od zawsze tkwiącą w nim chęć przekazywania wiedzy i pomagania innym.
QArantanna #20
Jakub Rosiński:
Przede wszystkim sercem i duchem tester z ponad 10-o letnim doświadczeniem praktycznym. Aktualnie QA Architect ciągle mający styczność z “prawdziwym testowaniem”. Testował aplikacje i urządzenia mobilne, systemy CRM, aplikacje wspierające badania medyczne, systemy loteryjne, CPQ i bankowe. Przeprowadza testy integracyjne, systemowe oraz akceptacyjne – odbiorczo i wspierając klientów. Pracuje i wierzy w podejście zwinne, zaufanie w zespołach i samoorganizację – sprawdziło się, gdyż miał zaszczyt być częścią zwycięskiego na TestingCup 2019. Testuje automagicznie i manualnie – głównie eksploracyjnie. W podanej kolejności jest krytykiem, trenerem (akredytowanym) i posiadaczem ISTQB, przeglądał polską wersję sylabusa FL 2018. Aktywnie zaangażował się w działania społeczności testerskiej kilka lat temu. Uwielbia testerskie community! Chętnie uczestniczy w spotkaniach i konferencjach jako słuchacz, ale lubi też gadać i dzielić się wiedzą z innymi. Uwielbia konstruktywnie kwestionować (i gdy jego działania i pomysły są kwestionowane) i przemyślane #tozależy. W tym roku ruszył z kanałem yt “TestITka”, na którym publikuje sesje eksploracji w wykonaniu fantastycznych gości.
Opis prelekcji:
Prezentacja to trochę gorzkie żale rekrutera, a trochę próba zastanowienia się nad zródłem problemu. Nie obejdzie się też bez dobrych rad na Wasze przyszłe rekrutacje… i podejście do poznawania nowych tematów. Dlaczego osoby, które potrafią zaawansowane rzeczy (a przynajmniej tak twierdzą na rozmowach kwalifikacyjnych i wynika to z ich CV) nie znają, albo nie rozumieją podstaw technologii, których używają… ale i podstaw testowania? Czemu ISTQB zrobiło nam wielką krzywdę przedstawieniem swoich pięciu technik testowania czarnoskrzynkowego? Czemu tracimy dziecięce “a dlaczego?” i “jak to działa?”.. a w ogóle to skąd się wzięło? Postaram się też zreflektować i zastanowić nad tym, czy może nie jest to czysta ekonomia – skoro umiemy jeździć samochodem bez szczegółowej wiedzy jak działa silnik, to z testami też przejdzie? Oszczędzimy trochę zasobów naszego najcenniejszego narzędzia – mózgu? Tylko czy warto? I czy zysk jest większy niż potencjalne straty? Czyli nawiążę też do bardzo menedżerskiego ROI 🙂 Mam też nadzieję na Wasz aktywny udział i żywą dyskusję!
QArantanna #19
Czy automatyzacja testów API spędza Ci sen z powiek? Doszedłeś do ściany i nie wiesz jak ruszyć dalej, jak się rozwijać? Jaką technologię i narzędzia wybrać? A może natrafiłeś na jakieś problemy i potrzebujesz pomocy ekspertów? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania lub chciałbyś zadać własne zapraszamy do uczestniczenia w kolejnej QArantannie na żywo!
Tym razem w roli ekspertów wystąpią:
Emilia Lendzion-Barszcz
Tester w SII Polska oraz szkoleniowiec. Na co dzień zajmuje się testowaniem backendu – szeroko rozumianą automatyzacją, wydajnością oraz testami jednostkowymi – zaś po godzinach chwyta adrenalinę za sprawą m.in. enduro. https://www.linkedin.com/in/emilia-le… https://www.facebook.com/JavaGirlPL
Sławomir Radzymiński
Absolwent Elektroniki i Telekomunikacji na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wielki zwolennik automatyzacji testów i wplatania ich w procesy Continuous Integration/Continuous Delivery. Zainteresowany nowoczesnymi technikami wytwarzania oprogramowania, które dążą do jak najszybszego dostarczania klientom oprogramowania wysokiej jakości. Obecnie pracuje jako Test Lead w Ocado Technology. Weekendami prowadzi zajęcia z automatyzacji testów na Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie i Wyższej Szkole Bankowości we Wrocławiu. W wolnych chwilach pisze bloga o testowaniu – http://awesome-testing.com i współtworzy framework do testów FluentLenium.com.
QArantanna #18
Czym jest strategia i plan testów? Jak managerowie testów przygotowują tego typu dokumenty? Jak podejść do testów niefunkcjonalnych w trakcie regresji? Czy może testy manualne odchodzą już do lamusa i najwyższy czas wszystko zautomatyzować?
Te i wiele innych pytań zadamy podczas webinaru naszym gościom. Jeśli macie trudne pytania lub konkretne problemy wówczas nasi eksperci postarają się je rozwiązać.
A w roli ekspertów wystąpią:
Norbert Jankowski
Pracę w IT zaczął 10 lat temu, zaraz po skończeniu Uniwersytetu
Medycznego w Warszawie. Ze studiów została mu pasja do jakości, ale postanowił całkowicie zmienić swoją ścieżkę zawodową.
Karierę przeszedł od Testera Manualnego poprzez Test Managera,
aż do Quality Managera.
Obecnie zajmuje się testami w międzynarodowych projektach
z sektora bankowego. Prowadzi również podcast poświęcony
testowaniu oprogramowania “Ping – Testowanie Oprogramowania”,
w którym pokazuje zawód testera od kuchni.
Grzegorz Holak
Od początku swojej testerskiej przygody nakierowany na techniczne aspekty jakości oprogramowania. Uczestnik wielu, zarówno polskich, jak i międzynarodowych, projektów. Poszukujący najlepszych praktyk, zainteresowany usprawnianiem procesów.
Aktualnie zajmuje się automatyzacją (Java, Kotlin, czasem też Python) oraz testami wydajności. Swoim doświadczeniem i wiedzą dzieli się zarówno jako prelegent na lokalnych MeetUpach testerskich, jak również prowadząc szkolenia i warsztaty techniczne. Aktywnie zaangażowany w organizację konferencji branżowych (TestWarez, ConSelenium). Certyfikowany w obszarze automatyzacji testów, technicznej analizy, selenium i innych (ISTQB: TAE, TTA, TA, TM, CTFL, CTFL Agile, CTFL Acceptance Tester; A4Q CST FL).
Obecnie wiceprezes Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych, biorący czynny udział w rozwoju środowiska testerskiego w Polsce i za granicą.
Prywatnie miłośnik kotów, fan grzebania w sprzęcie komputerowym oraz zapalony kibic piłkarski.
Marcin Żołna
Od początku zawodowej kariery dryfuje na granicy developmentu i zapewniania jakości, a od jakiegoś czasu również bezpieczeństwa aplikacji webowych. Fan optymalizacji, automatyzacji i czystego kodu. Na początku 2016 roku dołączył do grona organizatorów KraQA i wspólnie z innymi podczas cyklicznych spotkań stara się stwarzać przestrzeń do wymiany wiedzy i poszerzania horyzontów w środowisku krakowskich testerów.
QArantanna #17
We are delighted to announce next QArantanna, but this time we prepare something special for you – workshop. Our guest will be Elias Nogueira from Backbase. He will show us how to use RestAssured in API tests. There will be also something special for participants 🙂
Workshop description:
This workshop intends to give you the ability to created automated tests for a REST API using Java as the programming language and RestAssured as the main framework.
To follow the workshop, you need to do a series of actions in your machine as download the application we will test and the configuration we need to do.
Please follow all these steps before the workshop day: http://eliasnogueira.com/external/KraQA/
Workshop Agenda:
The intention is to give you the basic ability to start your REST API test automation
Reviewing the pre-conditions
– What is a REST API, and why we need to test it?
– What is RestAssured
– How we can create automated test scripts using RestAssured
– Creating tests for the basic HTTP methods: GET, POST, PUT, DELETE
– How to create Health-Check tests
– How to run the tests in a CI/CD application
Elias mini-bio:
Elias is an experienced IT professional with a background in software engineering, consulting, agile coach, and tech lead, currently working as Principal Engineer in Test at Backbase. He helps software engineers to develop their quality mindset and deliver bug-free software. His specialization in Quality Engineering for backend, frontend, and mobile technologies. He’s a writer, blogger, and love to help the community by running meetups, sharing knowledge giving presentations around the world, and helping out.
Blog: http://eliasnogueira.com
Twitter: https://twitter.com/eliasnogueira
Linkedin: https://www.linkedin.com/in/eliasnogueira/
GitHub: https://www.linkedin.com/in/eliasnogueira/
Youtube: https://www.youtube.com/c/EliasNogueira
QArantanna #16
O prezentacji:
W czasie “nowej normalności” ważne jest dostarczanie oprogramowania tak samo efektywnie jak przed pandemią COVID-19. Jakość oprogramowania musi być na takim samym poziomie co wcześniej. Opiszemy w jaki sposób udało nam się podejść do testowania funkcjonalnego nowoczesnego mutlimedialnego dystrybutora paliw firmy Dover Fueling Solutions. Wypracowaliśmy nowe podejście do testowania w czasach, kiedy tylko niewielka część zespołu ma dostęp do sprzętowych środowisk testowych. Testowanie może odbywać się w sposób całkowicie zdalny z domowego komputera testera – co jest kluczowe w dobie pandemii COVID-19.
Naszymi prelegentami będą Volodymyr Romanyshyn i Dominik Hura
Volodymyr Romanyshyn – QA automation engineer główne zainteresowanie zawodowe automatyzacja testów end-to-end. Doświadczenie elektrotechniczne pomaga mi w pracy zautomatyzować hardwarowe testy, które w przeszłości wykonywały się tylko manualnie. Ulubiony język programowania JAVA, ale w pracy używam C#. Zainteresowania w czasach „normalności”: wspinaczka i rowery, teraz: książki, Netflix, Pluralsight =).
Dominik Hura – inżynier oprogramowania z ponad 15 letnim stażem w firmach Delphi (teraz Aptiv), HID i Dover Fueling Solutions. Zajmuję się głównie backendem w NET Core,.NET Framework. Ulubiony język programowania to C#. Certyfikowany Scrum Master-Scrum Alliance. Posiadam również duże doświadczenie dotyczące systemów czasu rzeczywistego i programowania systemów wbudowanych w językach C# i C włączając w to system operacyjny Free RTOS. Automatyzacja QA to jedna z moich ulubionych dziedzin. Niektórzy nazywają mnie człowiekiem od zadań niewykonalnych gdzie niemożliwe staje się możliwe. Szczęśliwy mąż i ojciec trójki chłopców. Zainteresowania: mastering, muzyka, audio.
QArantanna #15
We are delighted to announce second QArantanna this year, and first English-speaking presentation. We will host Andreas Grabner from Dynatrace with topic “Automated SLO-Based Performance Testing with Keptn”.
More about topic:
SLIs (Service Level Indicators) & SLOs (Service Level Objectives) are what SREs (Site Reliability Engineers) use in production to ensure changes are not impacting system’s health and availability.
We are seeing a trend towards leveraging the same concept as part of automated performance testing where SLOs get automatically validated after running automated performance tests as part of delivery pipelines!
In this meetup Andreas Grabner, DevRel and Contributor to the CNCF Open Source project Keptn (www.keptn.sh), will show how you Keptn automates both performance test analysis and SLO-based Quality Gates.
More about Andreas:
Andreas Grabner (@grabnerandi) has 20+ years of experience as a software developer, tester and architect and is an advocate for high-performing cloud scale applications. He is a contributor and DevRel for the CNCF open source project keptn (www.keptn.sh). Andreas is also a regular contributor to the DevOps community, a frequent speaker at technology conferences and regularly publishes articles on blog.dynatrace.com or medium. In his spare time you can most likely find him on one of the salsa dancefloors of the world (will resume once Covid is behind us)!
QArantanna #14
Nowy rok, nowe wyzwania i nowe możliwości. Może to być dobry moment na zmianę pracy, przebranżowienie się lub zmianę stanowiska. Tylko jak się do tego zabrać?
Zastanawiacie się może jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Może chcielibyście dowiedzieć się na co rekruterzy zwracają uwagę w CV? Jak wygląda proces rekrutacyjny w różnych firmach? O co może nas zapytać rekruter podczas rozmowy? Jakie pytania techniczne mogą się pojawić? Jak przetestować długopis i ile jest latarni w Warszawie?
Postaramy się wyjaśnić te kwestie w czasie najbliższego spotkania. Na meetup’ie porozmawiamy z osobami zajmującymi się na co dzień rekrutacją na stanowiska testerskie i postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości oraz odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania.
QArantanna #13
Koniec roku to czas podsumowań. Jest to moment, w którym rozmyślamy o tym co nas spotkało i zaczynamy planować przyszły rok.
Dlatego też wraz z zespołem KraQA zaprosiliśmy kilku gości, aby podzielili się z nami wspomnieniami z 2020 roku i wizją testowania w nadchodzącym 2021 roku.
W najbliższą środę, tj. 16 grudnia, zachęcamy do uczestniczenia w ostatnim spotkaniu w tym roku – WigilijQA. Tradycyjnie zasiądziemy przy wirtualnym stole o 18:00.
Jest to wyjątkowe spotkanie, dlatego zaprosiliśmy szczególnych gości:
– Dariusz Drezno
– Adrian Gonciarz
– Tomasz Bonior
– Aleksandra Kornecka
– Daniel Dec
– Zbyszek Mockun
– Maciej Wyrodek
Prowadzącym będzie Marcin Żołna.
QArantanna #12
Już 1 grudnia o 18:00 będziemy mieli okazję spotkać się na mikołajkowej edycji QArantanny, na której będziemy gościć Piotra Pasternaka.
Podczas webinaru pojawi się pytanie do uczestników, a za pierwszą poprawną odpowiedź będzie do wygrania nagroda!
𝐎 𝐩𝐫𝐞𝐳𝐞𝐧𝐭𝐚𝐜𝐣𝐢:
W dobie dynamicznie rozwijających się aplikacji niezwykle istotnym czynnikiem jest ekspresowe dostarczenie ich do użytkownika końcowego. Na rynku obecnych jest wiele rozwiązań z dziedziny Ciągłej Integracji i Ciągłego Dostarczania.
Serdecznie zapraszamy na prezentację dotyczącą tematu CI/CD na której to każdy z nas będzie mógł się dowiedzieć czym, tak naprawdę, jest CI/CD, jakie pojęcia są ściśle związane z tą tematyką. Dodatkowo stworzymy podstawowy proces integracyjny za pomocą jednego z narzędzi.
𝐎 𝐩𝐫𝐞𝐥𝐞𝐠𝐞𝐧𝐜𝐢𝐞:
Piotr Pasternak – Front-end developer pracujący w Yggdrasil Gaming, gdzie tworzy bogate wizualnie gry przeglądarkowe.
Swoje doświadczenie zdobywał przy tworzeniu aplikacji webowych i warstwy wizualnej w projektach komercyjnych z pogranicza social media. Student na wydziale Informatyki i Fizyki Stosowanej AGH na kierunku Informatyka Stosowana.
Uwielbia rozwijać swoje umiejętności w zakresie programowania i dbać o czysty i skalowany kod. W wolnym czasie uzupełnia wiedzę z zakresu bezpieczeństwa aplikacji.
Prywatnie uwielbia muzykę, którą w przyszłości chciałby sam tworzyć. Zagorzały kibic F̶C̶ ̶B̶a̶r̶c̶e̶l̶o̶n̶y̶, niestroniący również od rozrywki elektronicznej.
QArantanna #11
Kolejne spotkanie z cyklu QArantanna. Tym razem gościć będziemy Monikę Braun, która poprowadzi warsztat “Zespół samoorganizujący się: zbuduj go sam(a)!”.
O prezentacji:
Zapraszamy na warsztaty pokazujące techniki budujące zespoły samoorganizujące. Będziemy budować macierz oczekiwań wobec ról zespołowych i zrobimy pierwszy krok do kontraktu zespołowego. Pooglądamy wspólnie czynniki motywujące i stworzymy pajączka motywacyjnego zespołu. A na koniec dodamy do tego komunikację dopasowaną do stylów personalnych pozwalającą na lepszy przepływ informacji i budowę dobrych relacji w zespole.
Forma warsztatowa oznacza, że sami zbudujecie swoje doświadczenie w każdej technice, wspólnie je przeanalizujemy i uzupełnimy o elementy wiedzy. Podczas warsztatów będziemy pracowali na muralu więc do kolekcji dorzucicie kolejne narzędzie. Dzięki temu wyjdziecie z warsztatów z nowym narzędziem oraz technikami, wiedzą jak z tego korzystać i umiejętnościami jak to wdrożyć w swoim zespole.
O Monice:
Jestem konsultantką i agile coachem przeprowadzającą organizacje przez zmiany. Od prawie 18 lat współpracuję z rynkiem IT w wielu obszarach biznesowych zdobywając nowe perspektywy, wiedzę dziedzinową oraz kolejne kompetencje.
Stosując autorskie podejście integratywne oparte na szerokim doświadczeniu wspieram liderów i managerów gotowych na rozwój.
Wykorzystując elementy lean, myślenia lateralnego oraz podejście systemowe kreuję rozwiązania pozwalające realizować im ambitne cele strategiczne.
QArantanna #10
Po dłuższej przerwie zapraszamy na 10 spotkanie z cyklu QArantanna. Tym razem gościć będziemy Tomasza Koniecznego, który przedstawi nam temat “Automated tests as quality pipeline Data Feed”.
O prezentacji:
“Testy automatyczne E2E umożliwiają szybkie potwierdzenie, że najistotniejsze funkcjonalności aplikacji działają poprawnie. Pozwalają znacząco skrócić czas feedbacku, co poprawia przewidywalność oraz umożliwia wykrycie potencjalnych problemów wcześniej w procesie developmentu. Jest to kluczowe jeśli dążymy do jak najszybszego dostarczania wartości biznesowej i równocześnie wypuszczania oprogramowania wysokiej jakości.
Nie wyklucza to jednak przydatności testów E2E w innych obszarach. Podczas prezentacji pokażę, jak mogą zostać wykorzystane jako Data Feed dla testów wydajnościowych czy automatycznych skanerów bezpieczeństwa takich jak OWASP ZAP.”
QArantanna #9
Już w najbliższy wtorek – 23 czerwca – będziemy gościć Elę Sądel, która opowie nam o różnych obliczach automatyzacji.
Do zobaczenia na żywo, jak zwykle na naszym kanale – https://lnkd.in/eSdH5vn
Jak o sobie mówi: aktywator pełną gębą. Lubi podejście iteracyjne, nie tylko w pracy, ale także w życiu. Wychodzi z założenia, że nie musi wszystkiego wiedzieć na początku, bo i tak się nauczy po drodze (nierzadko na srogich na błędach).
Zaczęła od marketingu, następnie zakochała się w testowaniu i programowaniu, a teraz pomaga innym rozkochać się w automatyzacji testów (lol, tak, można się w tym rozkochać) poprzez projekt testelka.pl. Ela w ramach testelki tworzy miejsce, gdzie można się wgryźć w automatyzację testów i programowanie poprzez przyglądanie się działaniu napisanego kodu i wyciąganiu z tego wniosków.
Prywatnie trenuje brazylijskie jiu jitsu i uczy się hiszpańskiego, bo nie ma wyjścia.
QArantanna #8
Cześć! Mimo, że piękna pogoda za oknem – warto zajrzeć do nas we wtorkowy wieczór i posłuchać naszego prelegenta.
Już 9 czerwca mamy okazję gościć Piotra Pasternaka, który opowie o używaniu gita – zupełnie od podstaw.
Piotr Pasternak
Front-end developer pracujący w Yggdrasil Gaming, gdzie tworzy bogate wizualnie gry przeglądarkowe.
Swoje doświadczenie zdobywał przy tworzeniu aplikacji webowych i warstwy wizualnej w projektach komercyjnych z pogranicza social media. Student na wydziale Informatyki i Fizyki Stosowanej AGH na kierunku Informatyka Stosowana.
Uwielbia rozwijać swoje umiejętności w zakresie programowania i dbać o czysty i skalowany kod. W wolnym czasie uzupełnia wiedzę z zakresu bezpieczeństwa aplikacji.
Prywatnie uwielbia muzykę, którą w przyszłości chciałby sam tworzyć. Zagorzały kibic FC Barcelony, niestroniący również od rozrywki elektronicznej.
QArantanna #7
Nie zwalniamy tempa i lecimy z kolejną prezentacją. Naszym gościem jest Waldemar Szafraniec, który wystąpi z tematem “Trudności i możliwości w nowej pracy”.
Kilka słów o naszym gościu:
Tester z przekonania i zamiłowania. Właściciel Wyszkolewas, firmy szkoleniowej i bloga. Swoją pasją zarażam kursantów, których przygotowuję do zawodu testera oprogramowania. Karierę zawodową rozpocząłem w 2012 roku.
O prezentacji:
W mojej ośmioletniej karierze zawodowej znalazłem swoje miejsce w branży. Na bazie moich doświadczeń, a także wywiadu przeprowadzonego ze znajomymi i kursantami powstał pomysł na temat prezentacji dotyczący plusów i minusów zmiany pracy. Opowiem zarówno o trudnościach, jak i o możliwościach jakie mogą pojawić się w związku ze zmianą pracy.
QArantanna #6
Zapraszamy na bezpłatny webinar z cyklu QArantanna dla osób zainteresowanych tematyką testowania. Już w najbliższy wtorek o 18:00 będziemy gościć na żywo Macieja Kofela, który zaprezentuje temat “Bezpieczeństwo API, od Postmana do Hackowania”.
Maciej Kofel to Autor Kursów Online, Twórca Szkoła Security Podcast. Od 2011 związany z branżą bezpieczeństwa, Działał po stronie defensywnej bezpieczeństwa, jak i ofensywnej. Przez ostatnie lata transferuje swoją wiedzę na innych poprzez webinary, newsletter i szkolenia online. Zawsze chętnie pomaga ludziom, którzy chcą wejść w świat IT Security.
“Na prezentacji opowiem o Bezpieczeństwie API okiem pentestera. Omówimy sobie podstawy oraz przejdziemy przez listę OWASP TOP 10 dla API. Będzie też miejsce na DEMO, gdzie pokażę parę ciekawych przykładów na żywo. No i oczywiście odpowiem na wszystkie pytania.”
QArantanna #5
W najbliższy wtorek spotkamy się już po raz piąty na webinarze QArantanna. Naszego gościa chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, będzie to nikt inny jak Jakub Rosiński! Temat jego wystąpienia to „Powtórka z podstaw? Czyli czemu warto pamiętać jak zaczynaliśmy”.
“Przeprowadziłem ostatnio bardziej hurtową liczbę rozmów rekrutacyjnych. Zdarzały się fantastyczne spotkania, ale i takie, których wolałby nie pamiętać. Prowadzę też z testerami szkolenia na różnych poziomach, od zupełnych podstaw, po usprawnianie technik testowania i automatyzację. Wyłaniający się statystyczny obraz nie napawa wielkim optymizmem. Testerzy znają narzędzia i techniki, organizują pracę sobie i innym, ale potrafi brakować im całkowicie podstawowych umiejętności czy wiedzy.
Chciałbym, żebyśmy wspólnie zastanowili się, czy działanie bez zrozumienia podstaw ma sens. Czy możemy sensownie działać, nie rozumiejąc mechanizmów rządzących tym, co robimy. Poddam też pod dyskusję sposoby na to, jak nie tracić podstaw, ale i nie przestawać rozwijać się “do przodu”. A może też spróbujemy ustalić, co jest “podstawą” wiedzy testera?”
QArantanna #4
Naszym kolejnym gościem będzie Maciej Wyrodek – “Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie dobro czyni”.
Przedstawi nam temat „O tym jak lintery uczyniły mnie lepszym automatykiem”.
Maciej – tester z 8-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w automatyzacji, choć jego pierwszą miłością są dalej testy eksploracyjne. Pracował w wielu projektach w Polsce i za granicą. Od czterech lat udziela się aktywniej w community, prezentując na wielu konferencjach i meetupach. W wolnym czasie prowadzi swój blog https://thebrokentest.com/.
Istnieje wiele składowych czynników jakości, z niektórymi mamy styczność częściej, z innymi rzadziej.
Jednym z takich czynników, który ma mocny, choć ciężko mierzalny wpływ na naszą pracę, jest jakość kodu.
Nieważne czy mówimy tutaj o jakości kodu produktu, w którym trudno się usuwa błędy, zwłaszcza “na produkcji”, czy też mówimy o jakości kodu w naszych testach automatycznych.
W ramach tej prezentacji przejdziemy przez parę tematów o rosnącym stopniu skomplikowania:
– Czemu jakość kodu jest ważna
– Co to jest statyczna analiza kodu
– Co to są lintery i jak mogą ci pomóc, wzbogacając Twoje umiejętności programistyczne
– SonarCloud — z czym to się je
– Wisienka na torcie pisanie własnych linterów dla C#
Mimo że większość prezentowanego kodu będzie w C#, to poruszane tutaj tematy są niezależne od języka programowania.
W ramach prezentacji podam też przykłady linterów dla Javy, Pythona i Ruby.
Podzielę się także materiałami dla innych języków.
QArantanna #3
Kolejny tydzień w izolacji mija, a my mamy dla Was kolejny webinar. Tym razem będziemy gościć Aleksandrę Kornecką z Girls Who Test, która przedstawi nam temat “Cognitive approach do jakości softu”, czyli “Jakość zadbana poznawczo”.
O prezentacji:
Przy mnogości technologii oraz pędzącym postępie technologicznym łatwo zapomnieć, że nadal jesteśmy ludźmi Zarówno twórcy oprogramowania jak i użytkownicy. Utrata takiej perspektywy jest ze wszech miar niekorzystna, zarówno dla nas samych, jak i dla jakości softu oraz użytkowników.
Podejście poznawcze do testowania oprogramowania pomaga zadbać o “ludzką stronę technologii”, a co za tym idzie, pomaga ono zadbać też o jakość.
W prezentacji między innymi:
-słowo o podejściu poznawczym (cognitive approach)
-zasadzki umysłu czyhające na testera i QA
-o ciągłym zapewnianiu jakości (continuous quality)
-trochę teorii naukowych do wykorzystania w praktyce
-jak być “human-friendly” inżynierem?
-checklista testera-kognitywisty
O Oli:
Aleksandra pracuje na co dzień jako software quality assurance engineer oraz konsultant QA z ponad 6-letnim doświadczeniem. Jako pasjonatka dbania o jakość w IT docenia kulturę DevOps (i te inne SecTestOps ), dobre procesy w pracy, analizę wymagań i ryzyk, UX oraz architekturę informacji. Ola po pracy jest osobą aktywną w społeczności testerskiej i nie tylko – jako prelegentka w Polsce i na świecie, jako organizatorka i uczestniczka wydarzeń branży IT, jako autorka tekstów o testowaniu i jakości softu. Ma przyjemność być też liderką i współtwórczynią inicjatywy Girls Who Test oraz mentorką adeptek i adeptów testowania. Jest też członkinią Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych. Po pracy uprawie pół-profesjonalnie lekkoatletykę (treningi, zawody sprinterskie 100m, 200m), bywa domorosłą fotograf oraz social media ninja.
Z wykształcenia mgr kognitywistyki, która stara się korzystać ze swojej wiedzy dla dobra zespołu oraz jakości oprogramowania.
QArantanna #2
Nie zwalniamy tempa i zapraszamy już dziś na drugi webinar QArantanny!
Tym razem naszym gościem będzie Juan Estevez Castillo z wystąpieniem w języku angielskim “Performance testing: What? Why? How?”
I’m from Spain but living in Gdynia since 2011, I started my career as a GPS tracking engineer in aviation in Spain, reconverted into automation testing in Poland and since 2014 specialized in performance engineering. I’m an employee of JIT Team and currently consulting for Nordea in their NFT CoE as an expert, working in and leading in a variety of projects from the biggest ones like core banking, to smaller, more “startup-ish” ones like marketing or AI support.
In this presentation I will introduce the audience to the world of professional performance testing, that big unknown for many. What we actually do and more importantly why we do it or rather why it’s a mistake not doing it or de-prioritize it. And I will show what’s the typical architecture of a performance testing tool, what are some of the most popular ones and how they work.
QArantanna #1
Wraz z Kraqa.pl, Girls Who Test i WrotQA uruchomiliśmy webinary, aby wykorzystać czas lockdownu jak najlepiej.
Naszym pierwszym gościem będzie Adrian Gonciarz z tematem: “Piszże czysto – jak pisać automaty na dużą skalę”
Adrian Gonciarz
Testuje, uczy siebie i innych, zjada zęby na technicznych problemach i stara się znaleźć sposób na szybkie dowożenie lepszego softu. Zamiast wykresów i metryczek woli zakasać rękawy i rzuca się wraz ze swoim zespołem w wir automatyzacji testów i tworzenia kultury jakości. Z dumą nosi opaskę QA Leada w Synerise. W przerwach od irytowania innych i udawania bota obronnego środowisk testowych na Slacku – wspina się, tworzy muzykę i trekkinguje.
“Piszże czysto – jak pisać automaty na dużą skalę”
Po napisaniu kilku linijek z użyciem Selenium świat nam się zmienia. Nagle okazuje się, że ten mityczny „diabeł” – testy automatyczne – nie jest taki straszny. Potem poznajemy programowanie obiektowe, wprowadzamy pliki stron, utrzymujemy nasze dzieło… i ani się obejrzymy, a dbamy o kilku osobowy zespół, w którym pisze już każdy, a codzienność utrudnia czystość kodu.
Ja tam byłem, miód, pot i łzy piłem. A czego się dowiedziałem – przekażę na wtorkowym webinarze. O tym: jak strukturyzować kod testów, co uwspólniać, jakie wspólne praktyki zastosować w różnych repozytoriach by to wszystko miało „ręce i nogi”, a do tego szybko się wykonywało i skalowało. No i na deser – by programiści brali w tym naszym światku udział.